mytnem vybralo - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu mytnem vybralo, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Státní zástupce zrušil stíhání advokáta Martina Janouška v kauze údajné nabídky úplatku pro bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) kvůli výběru auditora mýtného systému. Policie musí nyní případ znovu prověřit. České televizi (ČT) to sdělil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Důvod zrušení s odkazem na neveřejnost přípravného řízení neuvedl.
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili kvůli ovlivnění zakázky na auditora mýtného systému jednoho člověka z podplacení. Podle informací Radiožurnálu má jít o advokáta Martina Janouška, jež měl nabídnout dnes již bývalému ministrovi dopravy Vladimírovi Kremlíkovi (ANO) 1,5 milionu korun. V případě odsouzení za tento trestný čin hrozí až šestiletý trest.
Stovky milionů eur na opravu silnic budou letos v Německu chybět. Koronakrize, kvůli níž se uzavíraly hranice a zavíraly výrobní závody, prudce omezila i nákladní kamionovou dopravu a snížila příjmy státu a měst z výběru mýtného. Podle údajů německého ministerstva dopravy klesl výběr mýtného v květnu meziročně o 95 milionů eur.
Pandemie koronaviru způsobila v uplynulých měsísích mimo jiné rapidní pokles železniční dopravy v Česku. Kvůli strmému úbytku vlaků na tuzemských kolejí tak Správa železnic vybrala od dopravců výrazně menší obnos na poplatcích za použití dopravní cesty.
Ministerstvo dopravy zastaví zakázku na supervizora mýtného systému, kterou původně získala společnost CGI. Kontrolu mýta stát nejspíš svěří státnímu podniku Cendis. Na twitteru to oznámil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Podle něj tím stát ušetří. Zakázku v týdnu posvětil antimonopolní úřad.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl rozklad firmy Kapsch proti tendru na supervizora elektronického mýta. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může uzavřít smlouvu o auditu výběru mýta s vítěznou firmou CGI. Kapsch uvedl, že nejspíš podá proti rozhodnutí žalobu ke krajskému soudu.
Stát loni vybral na mýtném v Česku 10,94 miliardy korun, což je meziročně o 1,2 procenta více. Za třináct let fungování mýtného systému tak dopravci v Česku zaplatili kolem 109,7 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik správce elektronického mýtného systému, společnosti CzechToll. V prosinci, kdy byl spuštěn nový satelitní systém, výběry meziročně mírně klesly. Ty ovšem klesaly i v některých předchozích měsících.
Smlouva na nový mýtný systém, kterou uzavřel stát se společností CzechToll/SkyToll je platná. Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který smlouvu dříve prohlásil za neplatnou. Ministr dopravy Vladimír Kremlík rozhodnutí uvítal a uvedl, že ministerstvo celou dobu postupovalo správně.
Ředitelství silnic a dálnic nemůže včas podepsat smlouvu na kontrolu mýtného systému se společností CGI IT Czech Republic. Bývalý provozovatel mýtného systému Kapsch totiž v pátek podal rozklad proti rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, že výběr auditora proběhl dle zákona. Ten tak musí zakázku znovu přezkoumat. CGI to ale zatím vadit nemusí. ŘSD rozhodlo, že kontrolu výběru mýta bude zatím provádět současný auditor, což je opět společnost CGI.
Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) vyhlásil soutěž na zajištění prodeje elektronických dálničních známek na obchodních místech. Předpokládaná hodnota zakázky, která počítá s pětiletým provozem prodejen, je 926 milionů korun. Vinětu tak stále bude vedle internetu možné koupit také v kamenných prodejnách. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Systém elektronických dálničních známek začne fungovat od roku 2021.