mzda v dansku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu mzda v dansku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Švédsko se na jaře proslavilo tím, že v souvislosti s koronavirem nepřijalo přísná opatření. V důsledku toho v zemi zemřelo v přepočtu na obyvatele hodně lidí. Její ekonomika ale ve druhém čtvrtletí nezaznamenala tak drastický propad, jako například britská či španělská. Podle některých názorů to však nemusí souviset s mírou restrikcí, ale spíše s efektivní státní pomocí a funkčností sociálního státu. Podobně si totiž stojí i další severské země.
Po několika měsících relativního klidu se mezi ministryněmi financí a práce Alenou Schillerovou (ANO) a Janou Maláčovou (ČSSD) schyluje k dalšímu střetu. Šéfka státní pokladny není nakloněna zvýšení podpory v nezaměstnanosti až na 500 korun denně, které kvůli potížím firem způsobeným koronavirem navrhuje její vládní kolegyně.
Výroba osobních aut v Česku do konce dubna meziročně klesla o 31,1 procenta na 337 497 vozů. V dubnu způsobily odstávky vyvolané pandemií koronaviru propad produkce o 88,5 procenta na 14 589 vozů. Oznámilo to v úterý Sdružení automobilového průmyslu.
Ženy v Česku vydělávají průměrně stále výrazně méně než muži. Jejich průměrný hrubý hodinový výdělek je o 20,1 procenta nižší. Česko je tak v EU zemí se třetím nejvyšším rozdílem.
Pokud by kvůli krizi způsobené koronavirem výrazně vzrostl počet lidí bez práce, je šéfka rezortu praáce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) připravena zvýšit podporu v nezaměstnanosti. Řekla to už v pondělí deníku E15, nyní záměr potvrdila v diskusním pořadu Partie.
Česko-americký ekonom Jan Švejnar je jedním z těch, kdo radí vládě se strategií, jak překonat koronavirovou krizi. Kromě aktuálních analýz, jak zabránit drtivému propadu ekonomiky, by bylo dobré využít situaci a dostat Česko po krizi do světové hospodářské špičky, tvrdí. „Chce to ale zásadní daňovou reformu, silné investice do infrastruktury, podstatné zefektivnění státní správy i právního systému a vytvoření podmínek pro digitální ekonomiku založenou na kvalitním vzdělání, vědě a na výzkumu,“ vysvětluje ...
Lidem, kteří ztratí práci kvůli současným zákazům a omezením, musí stát vyplácet výrazně vyšší podporu v nezaměstnanosti. To, za kolik peněz má přežít český nezaměstnaný, je vážné, tvrdí šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Například v Dánsku se podpora rovná dosavadní mzdě. Pokud se do března někdo uklidňoval, že nezaměstnaní jsou pouze ti, kteří nechtějí pracovat, v současnosti to rozhodně není pravda,“ říká.
Výrazně vyšší bonifikaci lidí, kteří přijdou o práci kvůli současným zákazům a omezením a aktivně budou shánět nová místa, žádá Českomoravská konfederace odborových svazů. V rozhovoru pro deník E15 to řekl šéf odborové centrály Josef Středula. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zvažuje různé parametry pomoci, záležet bude na vývoji nezaměstnanosti.
Ekonomická krize způsobená bojem proti novému koronaviru oživuje ideu základního příjmu. Španělská ministryně hospodářství Nadia Calviñová v pondělí ve vysílání televizního kanálu LaSexta oznámila, že její země co nejdříve zavede vyplácení časově neomezeného nepodmíněného příjmu.
Firmy i drobní podnikatelé stále postrádají výraznou pomoc od státu, která by od příštího měsíce zabránila masovému propouštění. „Vláda musí okamžitě nastartovat kurzarbeit. To znamená, aby se stát podílel na mzdových nákladech zaměstnanců, pro které firmy nemají kvůli krizi práci. Menší podniky to už neutáhnou,“ prohlásil viceprezident Svazu průmyslu Jan Rafaj. Shodný požadavek mají i Hospodářská komora a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.