na živnost nebo - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu na živnost nebo, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V dalším díle našeho seriálu o budování start-upu se podíváme na právní aspekty podnikání. Jak firmu snadno založit? Na jaké smlouvy si dát pozor? A kolik procent přiznat investorovi?
Zájem lidí o podnikání začátkem roku 2021 výrazně klesl. V lednu přerušilo živnost 23 000 podnikatelů, dvakrát více než v prosinci a o 4500 tisíce více než v lednu 2020. Zároveň začalo podnikat 4828 lidí, o čtvrtinu méně než v lednu 2020. Na druhou stranu se snížil počet lidí, kteří svoji živnost zrušili. Jejich počet se v lednu snížil meziročně o 3300 na 1478. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.
Od letoška se mohou živnostníci přihlásit k daňovému paušálu. Znamená to pro ně konec podávání daňového přiznání, povinné odvody vyřeší jednou měsíční platbou, nemusí se starat o kontroly z finančního úřadu. Zjednodušení administrativy a úspory na daních byly hlavní benefity, na které vláda OSVČ lákala. A pro mnohé je paušál skutečně výhodný. Komplikace ale mohou přijít později, když budou živnostníci žádat například o hypotéku nebo jiný úvěr.
Založení společnosti s ručením omezeným trvá podle loňského průzkumu Světové banky v Česku 24 a půl dne. Podnikatel během nich musí ohlásit živnost, složit základní kapitál v bance, zapsat se do obchodního rejstříku a případně se registrovat k DPH. Zrychlit proces má návrh novely notářského řádu, kterou předložili poslanci za hnutí ANO. Kvůli založení firmy by lidé už nemuseli chodit osobně k notáři, stačilo by prokázat totožnost na dálku. Návrh, který leží téměř rok netknutý ve sněmovně, by měli v ...
O novou paušální daň projevilo zájem o polovinu méně živnostníků, než ministerstvo financí očekávalo. Do pondělních 18 hodin, kdy měly osoby samostatně výdělečně činné poslední možnost opatření využití, se jich přihlásilo necelých 58 tisíc. Pokud si někdo živnost teprve založí nebo obnoví odhlášené podnikání, bude moci využít paušál v průběhu roku.
Jelikož se od 1. ledna 2021 navýšila minimální mzda ze 14 600 korun v roce 2020 nově na 15 200 korun pro rok 2021, zvyšuje se i pojistné u osob bez zdanitelných příjmů (OBZP), a to na 2052 korun za měsíc. Na stejnou částku vzrostlo i minimální pojistné u zaměstnanců. V roce 2020 činilo u obou skupin pojištěnců 1971 korun.
OSVČ s ročním příjmem do milionu korun se mohou přihlásit k platbě tzv. paušální daně, a tím si výrazně snížit daňovou administrativu, respektive daňově ušetřit. K případné účasti na paušální dani je potřeba se přihlásit do 11. ledna 2021.
Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné [OSVČ] za podzimní uzavírku škol, mateřských školek nebo kvůli nařízené karanténě dítěte mohou čerpat pouze živnostníci na hlavní činnost při péči o dítě mladší 10 let. Po některých z nich ale MPO požaduje doložení faktu, že jsou OSVČ na hlavní činnost. Neříká ale jak a čím.
Stejně jako na jaře tak byly spuštěny či prodlouženy některé kompenzační programy, které mají alespoň částečně zmírnit zasažení firem a podnikatelů souvisejícími opatřeními. Bohužel také nadále platí to, že se v možnostech podpory těžko orientuje a podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné jsou oproti jaru výrazně omezené. Jaké programy tedy nadále probíhají, kdo na ně „dosáhne“ a na co si dát při podání žádosti pozor?
Koronavirus způsobil obrovské ztráty profesím spojeným s cestovním ruchem, gastronomií a dalšími službami, které jsou s krátkou letní přestávkou uzavřené. Naopak karanténa spojená s pandemií zvýšila tržby řemeslníkům, protože mnozí lidé se v době vynuceného volna a home office začali věnovat opravám svých bytů, chalup a chat.