nabucco plynovod - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nabucco plynovod, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V Bruselu se neřeší prakticky nic jiného. Nejistoty na energetickém trhu šponují ceny energií ve všech zemích EU a evropští politici i úředníci s napětím vyhlížejí podzim. Klíčovou roli bude nyní hrát Česká republika, která dnes přebírá předsednictví Rady Evropské unie. Stejně jako před třinácti lety bude muset v čele unie řešit problém s omezenými dodávkami ruského plynu do evropských zemí.
Dvě předsednictví, dvě plynové krize. Už za pár dní stane Česká republika v čele Rady Evropské unie a stejně jako v roce 2009 bude muset primárně řešit problém s omezenými dodávkami ruského plynu do evropských zemí. V čem se současné problémy od těch minulých liší? Jak bude Česko případný nedostatek energetických zdrojů coby předsednický stát řešit? A proč se západní Evropa ani za třináct let nepoučila?
Češi a Poláci podle bývalého ministra pro evropské záležitosti spustili budíček pro Evropu, která si ruskou agresi proti Ukrajině nepřipouštěla. Obě země jako jedny z mála pomáhají ukrajinské armádě dodávkami těžké vojenské techniky.„Potřebujeme více polské ráznosti a méně české opatrnosti,“ míní europoslanec Alexandr Vondra
Velvyslanec Ázerbájdžánu je původním povoláním historik. V rozhovoru nám řekl, že Česko vnímá jako „historikův ráj“. Řeč přišla i na Baku, kde se potkává stará Asie s novou Evropou, a na nedořešený konflikt v Náhorním Karabachu. A věděli jste, že čtvrtina ropy plynoucí do Česka pochází z Ázerbájdžánu?
Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko se dohodly, že propojí své plynové potrubní sítě a umožní mezi nimi zpětný tok plynu. V maďarské veřejnoprávní televizi M1 to prohlásil ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó. Dohoda má zvýšit bezpečnost dodávek plynu pro všechny čtyři země.
Energetická unie přinese České republice větší bezpečnost a spolehlivost dodávek i větší propojení a kapacitu sítí. Po jednání s místopředsedou Evropské komise odpovědným za energetickou unii Marošem Šefčovičem to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Právě plánovaná energetická unie je hlavním tématem návštěvy slovenského místopředsedy komise v Praze.
Bulharsko požaduje, aby Evropská komise obnovila plán výstavby plynovodu Nabucco, když byl zrušen konkurenční ruský projekt plynovodu South Stream. Po setkání s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem to prohlásil bulharský premiér Bojko Borisov. Plynovod Nabucco měl do Evropy přivádět plyn z oblasti Kaspického moře.
Plánovaný plynovod South Stream, který by přiváděl ruský plyn do střední Evropy, podle italské ministryně už pro Řím není prioritou. Plyn z ruského projektu by uspokojil skoro 15 procent evropské poptávky. Projekt ale po ruské anexi ukrajinského Krymu naráží na nesouhlas Evropské komise a rozděluje členské státy
Po plynové krizi z roku 2009 slibovala Evropská unie diverzifikaci dodávek surovin, včetně výstavby infrastrukturních energetických projektů na kontinentu. Hlavním projektem, o kterém jsme mnoho slyšeli, byl ambiciózní evropský plynovod Nabucco. Záměr se dosud nepodařilo realizovat. Projekt Nabucco chystaly přes deset let rakouská OMV, maďarský MOL a plynárenské společnosti z Rumunska, Bulharska a Turecka.
Ze států na jihu Evropy, kterými povede ruský plynovod South Stream, se stala rukojmí. O jejich osudu se bude rozhodovat v Moskvě a Bruselu. Zatím poslední jednání mezi evropským komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem a jeho ruským protějškem Alexandrem Novakem skončilo bez výsledku. Spor o plynovod pokračuje.