náhrada mzdy v době nemoci kalkulačka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu náhrada mzdy v době nemoci kalkulačka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Brání vám zdravotní problémy ve vykonávání práce? Pak se neobejdete bez neschopenky. Tento dokument po vás bude vyžadovat zaměstnavatel kvůli náhradě mzdy i úřady před vyplacením nemocenské. Jak neschopenka v roce 2023 funguje? Jaký je režim vycházek při pracovní neschopnosti a kdy vám může přijít kontrola?
Podle zákoníku práce určuje datum nástupu na dovolenou vždy zaměstnavatel. V praxi často podle požadavku zaměstnavatele. Brání-li tomu provozní důvody, může zaměstnavatel požadavek na čerpání dovolené zamítnout. Existují však i výjimky.
Nárok na nemocenskou vzniká při splnění zákonných podmínek od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Jakou nemocenskou můžete očekávat dle vašeho příjmu? Co platí pro OSVČ? Co zkušební doba nebo výpovědní lhůta?
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Co nemocenská v případě karantény? Lidé budou dostávat příspěvek až 370 korun. Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? A co dělat v případě výpovědi?
Zrušení třídenní karenční doby s sebou přináší i změny ve výpočtu nemocenské. Nemocenskou dnes zaměstnavatel vyplácí od prvního dne nemoci. S tím se váže i fakt, že zaměstnavatelé už přemýšlí i nad zrušením takzvaných sick-days. Nový zákon zároveň upravuje pravidla pro zaměstnavatele i OSVČ.
Jsou to dva měsíce, kdy byla zrušena karenční doba a nemocní pracovníci opět začali dostávat náhradu mzdy i za první tři dny stonání. Kromě toho se soukromý sektor obává i dalších požadavků ČSSD, komunistů a odborářů.
Zaměstnanci mají i v případě skončení pracovního poměru nárok na některé nemocenské dávky, jestliže je dodržena ochranná lhůta. Kdy mají nastávající maminky nárok na mateřskou, když už jim netrvá pracovní smlouva?
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uvedlo, že loni evidovalo 1,7 milionu případů dočasných pracovních neschopností. Průměrně lidé loni stonali 41 dnů. Jste-li na „neschopence“, první tři nedostane vůbec nic, jak to funguje dál, se dozvíte v tomto článku.
Hospodářská komora bude na pondělním zasedání tripartity ohledně vyplácení nemocenské v prvních dnech prosazovat zachování karenční doby, tedy prvních tří dnů nemocenské nez nároku zaměstnanců na náhradu. Podle komory se karenční doba osvědčila a zamezila zneužívání dočasné pracovní neschopnosti. Komora si současně myslí, že elektronické neschopenky, které mají být zavedeny od příštího ledna, zneužívání systému při krátkodobé nemoci nezabrání. Řekl to mluvčí komory Miroslav Diro.
Onemocnět můžete kdykoliv a vždy je to nepříjemné. Nejen proto, že vypadnete z pracovního i společenského života, ale hlavně se výrazně sníží vaše příjmy. Proto je dobré vědět, na co máte nárok, na co si dát pozor, jaké příspěvky můžete od státu dostat a jaká práva má váš zaměstnavatel.