náhrada mzdy v prvních dnech nemoci - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu náhrada mzdy v prvních dnech nemoci, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Se zpožděním, ale přece. Tak reagují firmy a drobní podnikatelé na sadu rozhodnutí vlády, která jim má pomoci překonat problémy způsobené pandemií koronaviru. Mají však další požadavky. Na kabinet Andreje Babiše (ANO) tlačí také opozice, žádá další balíček krizových opatření.
Zrušení třídenní karenční doby s sebou přináší i změny ve výpočtu nemocenské. Nemocenskou dnes zaměstnavatel vyplácí od prvního dne nemoci. S tím se váže i fakt, že zaměstnavatelé už přemýšlí i nad zrušením takzvaných sick-days. Nový zákon zároveň upravuje pravidla pro zaměstnavatele i OSVČ.
Zaměstnanci mají i v případě skončení pracovního poměru nárok na některé nemocenské dávky, jestliže je dodržena ochranná lhůta. Kdy mají nastávající maminky nárok na mateřskou, když už jim netrvá pracovní smlouva?
Během pracovní neschopnosti obdrží zaměstnanci nově více peněz, neboť se od července ruší karenční doba u náhrady mzdy, kterou vyplácí zaměstnancům v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti zaměstnavatel.
V případě pracovní neschopnosti náleží zaměstnanci v pracovní neschopnosti nemocenská, ale až od 15. kalendářního dne. V prvních dvou týdnech tak zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy.
O zrušení tzv. karenční doby rozhodli poslanci, změna zákoníku práce nyní zamíří k prezidentovi. Na zrušení karenční doby dlouhodobě tlačili odboráři.
Zaměstnanci budou dostávat od července náhradu mzdy opět i v prvních třech dnech nemoci. Sněmovna přehlasovala senátní veto sociálnědemokratické novely zákoníku práce, která takzvanou karenční dobu ruší. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
Senát odmítl novelu zákoníku práce, podle níž by firmy měly platit zaměstnancům od července náhradu mzdy i v prvních třech dnech nemoci. Podle kritiků ke zrušení karenční doby není důvod, zaměstnavatele by to příliš zatížilo. Novela se z rozhodnutí Senátu vrací Sněmovně, která může veto horní komory přehlasovat.
Minimální mzda se od ledna v Česku zvýší o 1150 korun na 13 350 korun. Dohodli se na tom dnes zástupci koaličních stran ANO a ČSSD. O případném zvýšení životního minima budou dál jednat. Novinářům to po jednání tripartity a koaličních špiček řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle Hospodářské komory změna zatíží podnikatele vyššími náklady.
Na konci října byla poslanci schválena novela zákoníku práce, díky které se změní systém vyplácení nemocenského.