Nájem nezdanitelna částka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Nájem nezdanitelna částka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
I když jste měli v roce 2019 vysoké příjmy, v některých případech nemusíte podávat daňové přiznání. Podívejte se na vybrané praktické příklady kdy nemusíte podávat daňové přiznání.
Zdanění příjmů z pronájmu se může v praxi lišit, záleží na více faktorech. Kdy se neplatí vůbec žádné daně? A kdy je naopak nutné platit i zdravotní pojištění a vyplatí se i účast na sociálním pojištění?
Chcete se zbavit byrokracie? Nechce se vám vést daňová evidence, popřípadě účetnictví? Máte možnost se papírování zbavit, stačí si sjednat paušální daň. Tedy daň dopředu dohodnout s finančním úřadem. Pravděpodobně bude ve finále o něco vyšší, než byste platili nebo platit mohli bez jejího sjednání, ale zase odpadá velká spousta byrokracie a nehrozí velké riziko daňové kontroly.
V roce 2009 jsme zkolaudovali přístavbu administrativní budovy a pronajali jsme ji. Nájemcem byl plátce daně, a proto jsme se rozhodli, že nájem bude zdaňován daní z přidané hodnoty. Při pořízení jsme si odečítali postupně DPH na vstupu v plné výši. V roce 2011 dosavadní nájemce odešel. Nový nájemce není plátcem DPH. Musíme něco provést s daní, kterou jsme si v roce 2009 odečetli na vstupu?
Při správě bytového fondu postupujeme u daně z přidané hodnoty tak, že u plnění nakoupených v zastoupení vlastníků jednotek a nájemců neuplatňujeme odpočet daně na vstupu, a na výstupu pak neuplatňujeme daň ani ji neuvádíme ve vyúčtování. Je tento postup správný?
Pokud dává realitní kancelář k prodanému bytu zdarma „dárek“ v podobě různých movitých věcí (DVD přehrávač, televizor apod.), může u těchto dárků uplatnit odpočet DPH na vstupu? Musí z těchto dárků DPH odvádět? Může uplatnit dosavadní náklady jako daňové, když část plnění poskytuje zdarma?
Dostali jsme se do sporu o to, jakým způsobem zdaňovat (či nezdaňovat) přijaté zálohy od nájemníka v bytě, který je ve vlastnictví fyzické osoby. Prodáváme pozemek - parcelu spolu se stavebním povolením na výstavbu rodinného domu. Na pozemku je umístěna dočasná stavba - stavební buňka. Myslíme si, že v tomto případě se z pohledu DPH nejedná o prodej stavebního pozemku. Je náš závěr správný?
Problematika nájmů je z pohledu zejména daňových předpisů složitá. Není to vina pouze našich zákonů, ale svůj vliv (u DPH) mají i normy EU. Zopakujme si proto ve stručnosti základní pravidla pro tuto oblast z pohledu účetnictví, daňové evidence, zákona o daních z příjmů a zákona o DPH. Podrobné zkoumání problematiky jistě umožní zájemcům nabídka odborných publikací na českém trhu.
Nejvýznamnější novelou zákona o dani z přidané hodnoty (dále „ZDPH“) je zákon č. 302/2008 Sb., který nabývá účinnosti 1. ledna 2009. Přináší více než 300 změn. Některé jsou však spíše technického rázu a odstraňují dosavadní nepřesnosti a nesrovnalosti ve vazbě na evropské právo. Některé obsahové změny významně ovlivní i nakládání s nemovitostmi.