náklady paušálem - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu náklady paušálem, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pouze 70 tisíc podnikatelů se loni přihlásilo k paušální dani. Je to o polovinu méně, než byl původní odhad Ministerstva financí. A to ministryně Alena Schillerová dokonce v médiích vyjádřila odhad, že by na ni mohlo dosáhnout až 408 tisíc z celkového 1,06 milionu OSVČ. Potvrdila se naopak pochybnost odborníků i samotných podnikatelů, že jde o plácnutí do vody, jehož reálný význam bude minimální. Důvodů, proč byl o paušální daň tak malý zájem, existuje hned několik.
OSVČ s ročním příjmem do milionu korun se mohou přihlásit k platbě tzv. paušální daně, a tím si výrazně snížit daňovou administrativu, respektive daňově ušetřit. K případné účasti na paušální dani je potřeba se přihlásit do 11. ledna 2021.
Přijetí senátní verze daňového balíčku je podle daňových odborníků oslovených ČTK dobrou zprávou především pro zaměstnance, kterým se zvýší příjmy. Vítají rovněž schválení stravenkového paušálu, který by měl snížit administrativu, nebo zvýšení a zrychlení odpisů firmám. Kriticky ovšem hodnotí rozpočtové dopady balíčku a přijímání daňových změn na poslední chvíli ke konci roku.
Vláda svým nařízením č. 1102 ze dne 26. 10. 2020 nařídila zaměstnavatelům využívat práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vzhledem k charakteru práce a provozním podmínkám vykonávat v místě bydliště. Co přesně to ale znamená?
Druhá vlna koronaviru v Česku vrátila do hry práci z domova. Home office má řadu nesporných výhod. Víte však o rizicích, která přináší firmám i zaměstnancům?
Když se v Česku na jaře začalo slovo koronavirus skloňovat častěji než pivo, rozhodlo se pár technologických expertů, investorů či datařů, že zkusí reálně pomoct. Jejich iniciativa Covid19CZ vytvořila několik nástrojů pro boj s rozbíhající se epidemií a předala je státu. Nastartovali tak digitalizaci a technologický skok ve zdravotnictví. „Teď se resetují startovní pozice. Kdo byl dříve malý a musel by hodně dohánět, se najednou dostává na stejnou startovní pozici. To může mnoha firmám pomoct,“ říká Petr ...
Koronavirová krize přinesla změnu pracovního režimu a hromadný přesun lidí na home office. Členské státy Evropské unie a jejich odbory to nutí přehodnotit, jaký paušál by měli zaměstnanci na home office dostávat a zda jde o daňově uznatelný náklad na straně zaměstnavatele. „Podle nás by tento paušál měl objektivně zohlednit náklady, které zaměstnanci vznikají,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Vláda tento týden nařídila firmám využívat co nejvíce a tam, kde je to možné, home office. To s sebou ale nese řadu náležitostí, které musejí společnosti se svými zaměstnanci dořešit. Jednou z nejviditelnějších je, zda a jaký mají zaměstnanci nárok na propláceních nákladů na práci doma. Běžné to zatím není.
V následujících dvou letech může propad ve státní pokladně kvůli razantnějšímu snížení daně z příjmů většině zaměstnanců přesáhnout dvě stě miliard korun. Plyne to z údajů Českomoravské konfederace odborových svazů. Horší čísla začala nyní vycházet i ministerstvu financí.
S druhou vlnou koronaviru přichází i znovuzavádění home office. Někteří zaměstnavatelé se vzdálenou práci svých zaměstnanců připravili při první vlně, jiní stále tápají. Zákoník práce totiž práci na home office nijak podrobně neupravuje. Jak správně nastavit pravidla a co může zaměstnavatel při práci z domu zaměstnanci zakázat?