náklady regiojet - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu náklady regiojet, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
České banky odmítají vést účty kryptobyznysu Bojujeme o přežití, poptávka je kvůli cenám takřka nulová, říká šéf Vítkovice Steel Strouhal Volkswagen lavíruje s gigafactory Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.
Česko projde hlubší recesí než většina Evropy. Domácnosti začnou utrácet až v roce 2024 České dráhy i Jančurův RegioJet krvácejí. Miliardy za elektřinu dražší jízdné nevyřeší Amazon postaví v Česku cloudové úložiště. Loví startupové jednorožce, získal i PPF Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu…
Osobní vlakoví dopravci najíždějí do nejostřejšího oblouku novodobé historie tuzemské železnice. Jen Českým drahám vzrostou náklady na trakční elektřinu během dvou let o 166 procent, tedy o miliardy korun. Masivní nárůsty ochromují i jejich konkurenci: RegioJet, Leo Express a další. Vykolejení drážního byznysu má zabránit státní strop na ceny elektřiny, zdražení jízdného a hlubší úspory.
Kvůli masivnímu zdražení paliv bojují pandemií finančně vyčerpaní autobusoví dopravci o přežití. Dva roky ztrát vygenerovali i ti, kteří jezdí pod vlajkou německé platformy FlixBus. Ta chce situace využít a poohlíží se po možných akvizicích v Česku i zahraničí. „Je pravděpodobné, že za účelem akvizic FlixBus spustí další investiční kolo, ještě než vstoupí na burzu,“ říká ředitel české pobočky FlixBusu Pavel Prouza, jenž zodpovídá také za slovenský a maďarský trh.
Prudký růst cen elektřiny výrazně dopadne i na tuzemskou železniční dopravu. Správa železnic, která zajišťuje nákup silové trakční elektřiny pro osobní i nákladní dopravce, očekává zvýšení ceny v příštím roce meziročně až o 250 procent. Silová elektřina by se tak prodražila v řádu vyšších stovek milionů až jednotek miliard. Nákladní dopravci se obávají o ekonomickou udržitelnost svého byznysu, zdražování pocítí i osobní doprava a zřejmě také cestující.
Veškeré lokomotivy pro nákladní dopravu z dílny českého výrobce CZ Loko dosud poháněla nafta. V příštích letech se to má týkat už jen zhruba třetiny produkce, zbytek připadne na kombinaci dieselu a pohonu na elektřinu ze sítě nebo z baterie. Postupný odklon od dieselu je dlouhodobý trend, který sílí nejen v Evropě. Například americká automobilka General Motors bude dodávat baterie a vodíkové pohony výrobci lokomotiv Wabtec.
Pandemie ustupuje, ekonomika se otevírá a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která na začátku roku varovala, že v pololetí dojdou peníze na kompenzace firmám, si prozatím oddychla. Vláda od začátku roku rozdala na covidové pomoci zhruba čtyřicet miliard korun, další desítky zřejmě vyplatí v příštích týdnech. Stát se také zaručil za úvěry za více než jedenáct miliard korun. Vyplývá to z výpočtů deníku E15. Většina programů v červnu skončí, a to i přes protesty podnikatelů, že je stále ovlivňují ...
Soukromí železniční dopravci v Evropě postupně zvyšují podíl na trhu, což vytváří příležitost v oblasti opravárenství. Počítá s tím strategie Českých drah, které rozšiřují svou síť středisek údržby. Dopravce postaví pět velkých hal a dvě stávající rozšíří. Ročně tak investuje stovky milionů korun. Kromě zajištění vlastních potřeb si od investic slibuje zvýšení příjmů od ostatních dopravců za poskytování kapacit.
Nastartovat ekonomiku po covidu si vyžádá mohutné investice, které chce vláda směrovat nejen do dopravní infrastruktury. S úsporami se příliš nepočítá. „Pokud budu mít vliv na dopravu, necuknu z investic,“ říká ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, jehož hlavní cíl je nyní sehnat politickou podporu pro jaderný tendr.
Zvýšené nároky na hygienu v autobusech, vlacích, tramvajích či v metru letos odsávají nemalé prostředky z rozpočtů veřejných i soukromých dopravních společností. Souhrnné náklady na pořizování dezinfekcí, rukavic, roušek, respirátorů, ochranných obleků či štítů se pohybují v řádu nižších stovek milionů korun. Provozní náklady navíc rostou v době, kdy dopravci počítají výpadky příjmů z jízdného v řádu desítek procent.