nákup vrtulníků - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nákup vrtulníků, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu obrany pokutu 550 milionů korun za chyby při zakázce na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard koupilo od americké firmy Bell. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Pokuta není pravomocná, ministerstvo oznámilo, že proti ní podá rozklad k předsedovi úřadu. Na uložení pokuty upozornil server Novinky.cz.
Privátní létání nabývá pod vlivem epidemie na přitažlivosti. Čeští a slovenští miliardáři je ale objevili už dávno. Většina z nich zůstává dlouhé roky věrná vybranému modelu, přesto se v posledních letech v českých a slovenských hangárech několik zajímavých změn událo.
Nad řadou chystaných armádních zakázek visí otazník. Přestože se blíží konec listopadu, ministerstvo obrany stále neví, s kolika penězi bude napřesrok hospodařit. KSČM trvá na desetimiliardovém škrtu, jímž podmiňuje souhlas se státním rozpočtem.
Česko jako první země visegrádské skupiny založí pod ministerstvem obrany zvláštní agenturu, která výrobcům vojenské techniky, zbraní, softwaru či bezpečnostních systémů umožní prodávat na mezivládní úrovni. Oproti jiným státům dosud české firmy takovou politickou podporu, jejíž součástí jsou finanční záruky nebo užší spolupráce armád, neměly. To je oproti zahraniční konkurenci znevýhodňovalo.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad společnosti Leonardo kvůli zakázce ministerstva obrany na nákup vojenských vrtulníků z USA. Na twitteru to dnes oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Bylo tak potvrzeno původní rozhodnutí antimonopolního úřadu z letošního srpna, které povolilo ministerstvu pokračovat v nákupu vrtulníků od firmy Bell z USA za 17 miliard korun i přes chyby, kterých se během výběru dodavatele dopustilo.
Prvních šest z celkem čtrnácti švédských stíhaček JAS-39 Gripen, které nahradily zastaralá letadla MiG-21, dostali čeští piloti 26. dubna 2005. Stalo se tak po dlouhém výběru nových nadzvukových letounů pro českou armádu, který skončil v červnu 2004, kdy koaliční vláda v čele s premiérem Vladimírem Špidlou schválila desetiletý pronájem gripenů. V roce 2014 pak kabinet Bohuslava Sobotky schválil prodloužení pronájmu gripenů až do roku 2027.
Pokud může, televizním kamerám se šéf rezortu obrany Lubomír Metnar (ANO) vyhýbá. Ve vládě se drží role „nepolitického odborníka“, je v ústraní. Ani po vypuknutí epidemie koronaviru o něm téměř nebylo slyšet, přestože se armáda do boje s nákazou zapojila. Obrat nastal nyní po zveřejnění Metnarova návrhu posílit v krizových situacích pravomoci vlády, případně premiéra na úkor Poslanecké sněmovny a Senátu.
Když vláda začne šetřit, jako první to většinou pocítí ministerstvo obrany. Platilo to za katastrofálních povodní i za finanční krize. Stejně začal uvažovat současný kabinet ANO a ČSSD, který hledá úspory kvůli následkům pandemie nového koronaviru.
Ministerstvo obrany musí vysvětlovat další přestřelenou cenu vojenské zakázky, tentokrát v tendru na taktické rušiče Starkom. Kontrakt nejvíce prodraží podvozky aut se speciálně vyvinutou nástavbou od firmy Tatra Trucks a také systém rušičů, který vyrábí prostějovská firma URC Systems.
Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.