narodni centrum kybernetickych operaci - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu narodni centrum kybernetickych operaci, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V únoru loňského roku, když se kolony ruské techniky valily přes hranice Ukrajiny, varovali mnozí analytici před jakýmsi kybernetickým armagedonem, kdy měli ruští experti uvrhnout Ukrajinu prakticky do doby kamenné. Hodinu před začátkem invaze se jim skutečně podařilo shodit satelitní komunikační systém americké firmy Viasat, na kterém byla částečně závislá ukrajinská armáda. Realita dalších měsíců je ale mnohem příznivější, než temné obavy expertůz počátku války.
České republice se povedl majstrštyk v mezinárodním vyjednávání. V Ostravě bude instalován kvantový počítač, k němuž budou mít přístup i další země Evropské unie. Česko bude práci několika mezinárodních vědeckých týmů koordinovat a připojí se k vybudování evropské kvantové komunikační sítě. Ta bude vynikat extrémním zabezpečením.
Evropa je silná v průmyslu, chemii nebo ve výrobě automobilů, v technologiích se ale zasekla. Internetovému a cloudovému trhu dominují americké firmy, v čipech vedle USA hrají prim Tchaj-wan, Jižní Korea nebo Japonsko, a Čína si vydobyla silnou pozici nejen v síťové komunikaci. Teď se rýsují šance na změny. Bezpečnostní obavy z Huawei, zablokování dodavatelských řetězců, omezení spojená s covidem či válka na Ukrajině uvedly do pohybu procesy, z nichž může vzejít technologicky samostatnější kontinent.
Tuzemští mobilní operátoři zablokovali přístup na šest dezinformačních webů v českém jazyce. Vyhověli tak výzvě vlády a Národního centra kybernetických operací a připojí se k opatřením zamezujícím šíření ruské propagandy v kybernetickém prostoru České republiky. Oznámila to Asociace provozovatelů mobilních sítí, která operátory sdružuje.
Severoatlantická aliance si začátkem roku stanovila sedm strategických oblastí svého dalšího rozvoje, aby dokázala reagovat na geopolitické soupeření mezi Evropou a Spojenými státy na jedné straně a Ruskem s Čínou na straně druhé. Patří mezi ně vesmír, umělá inteligence nebo biotechnologie. „Biotechnologie umožní, aby voják lépe a rychleji vstřebával a upřednostňoval určité vjemy, rychleji a kvalifikovaněji se rozhodoval,“ říká náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný.
Pokusy americké armády a bezpečnostních služeb narušit internetovou komunikaci Islámského státu (IS) přinášely zatím spíš zklamání, přestože Pentagon před rokem ohlásil novou etapu v elektronickém boji s teroristy. Napsal to v pondělí list The New York Times. IS internet využívá k verbování stoupenců, šíření propagandy a rozesílání šifrovaných zpráv a rozkazů.
Český stát nepatří z hlediska kybernetických útoků k těm nejlákavějším cílům, přesto poslední výroční zprávy Bezpečnostní a informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství na růst této oblasti upozorňují.
E15.cz z New Yorku: Minulý rok se v jednom městě na Floridě z ničeho nic přepnuly všechny semafory na zelenou a za malou chvíli už se na křižovatkách začala srážet auta a na silnicích se vytvořily zmatené kolony. Softwarový systém, který celý tento dopravní komplex řídil, vůbec nevypadal porouchaně a obsluha z počátku vůbec nevěděla, kde může být problém. Později se ukázalo, že se do sítě naboural ještě nezletilý hacker a jen tak z legrace semafory přenastavil.
Bezpečnostní odborníci objevili další rozsáhlý kybernetický útok, který se svojí komplexitou podobá už dříve objeveným virům Stuxnet a Flame. Malware nazvaný jako „Rocra“ (Operace Red October) podle objevů expertů z ruské bezpečnostní společnosti Kaspersky Lab minimálně 5 let napadal počítače po celém světě za účelem získávání citlivých informací.