nasa start rakety - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nasa start rakety, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Více než tři dekády v USA vyrábí satelity, sondy a jejich pohonné systémy. Jeho společnost Stellar Exploration dodává komponenty a plní zakázky od NASA, SpaceX či Blue Origin. „Náš nejlepší marketing je ten, že znám skoro všechny v oboru malých družic a sond,“ říká emigrant, inženýr a tak trochu geek Tomáš Svítek. V Česku loni založil pobočku firmy, aby díky globálnímu boomu létání do vesmíru na práci na kosmických aparátech nalákal tuzemské inženýrské talenty. Netrvalo dlouho, a přišel nový byznys: výroba...
Raketa Space Launch System (SLS) s modulem Orion odstartovala z floridského mysu Canaveral. NASA tak odstartovala misi Artemis I, která je prvním krokem programu, který má vrátit člověka zpět na Měsíc. Modul Orion má bez posádky obletět Měsíc a po 25 dnech se vrátit zpět na Zemi.
Kolik stojí dobývání Měsíce? Více než roční provoz České republiky. Za roky plánování se celková cena, kterou Spojené státy vložily do snahy vrátit po padesáti letech člověka na Měsíc, vyšplhala na astronomických 93 miliard dolarů, což je zhruba 2,3 bilionu korun. Vše má ovšem smysl, návrat člověka na Měsíc je podle experta Petra Boháčka z české kosmické firmy TRL Space pro lidstvo důležitým milníkem. „Lunární ekonomika bude největší další ekonomikou, kterou rozvineme,“ vysvětluje pro deník E15 Boháček.
Šéf technologické společnosti Tesla Elon Musk představil v rámci akce „AI Day“ (Den umělé inteligence) humanoidního robota Optima. Ten má podle excentrického miliardáře zastat nudnou lidskou práci a být zbraní proti chudobě. Musk uvedl, že Tesla by robotů mohla v budoucnu vyrábět miliony. Stroj má být levnější než nový automobil
Vesmírná agentura NASA opět odložila vyslání rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Start mise nazvané Artemis z floridského mysu Canaveral byl tentokrát zrušen kvůli úniku paliva. Modul NASA bez posádky má v plánu obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi, dvouhodinové časové okno pro start se mělo otevřít ve 20:17 našeho času. Mise Artemis I stojí na začátku nového programu NASA, který má ambice po půl století vrátit člověka na Měsíc.
Dobré ráno! Je 241. den roku, svátek má Evelína, před sedmnácti lety hurikán Katrina zdevastoval americké pobřeží od Louisiany po Floridu. Zabil až 1 836 lidí a způsobil škody nejméně za 115 miliard dolarů. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Helga, Zohar a Campos se na přelomu srpna a září pravděpodobně podívají do vesmíru. Jsou to speciálně upravení a senzory prošpikovaní panáci s lidskými rozměry, kteří teď spočívají v útrobách zapečetěného modulu Orion na špici rakety Space Launch System (SLS) v rámci mise Artemis I, která má obletět Měsíc.
Nadšenci do velkých kosmických nosičů mají zase svátek. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na začátku týdne opět posadil na Crawler – speciální tahač raket – unikátní kosmický nosič Space Launch System (SLS) určený pro misi Artemis I a přesunul jej na startovací rampu 39B na kalifornském mysu Canaveral. Zasvěcení o SLS v souvislosti s cílem mise nemluví jinak než jako o „měsíční raketě“.
Přelom dubna a května se letos v deníčcích kosmonautických astronomických nadšenců stal jedním z nejrušnějších týdnů za poslední měsíce. Vedle naprosto skvělých, ba přímo historických událostí se však do análů dostaly i horší zprávy.
Dveře, pardon, poklopy k přechodové komoře na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se v posledních dnech nezastaví. Sotva totiž stanici v pondělí opustili členové mise Ax-1, odstartovali hned ve středu vstříc vesmírné laboratoři další astronauti mise Crew-4. Úspěšné přistání a start v takto rychlém sledu jsou velkým úspěchem a reklamou pro společnost SpaceX Elona Muska, s níž obě posádky letěly.