navýšení důchodů 2018 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu navýšení důchodů 2018, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dlouhodobé financování důchodů na dluh by nemělo být standardem. Důstojné peníze si ale zaslouží i stávající penzisté. Daňová reforma, která by měla nalézt další zdroje, ještě chvíli potrvá, říká ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Odmítá spekulace o vládní rošádě a výměně rezortů mezi ČSSD a ANO a tvrdí, že vládními opatřeními zachránili zemi. Kritiku od premiéra Andreje Babiše už bere jako kolorit, sám ho ale kritizuje za to, že ještě loni na podzim do nemocnic investovat odmítal, ale až nyní pochopil, že to je téma pro voliče. "Ještě loni nám řekl, že do černé díry se peníze sypat nebudou. Nyní překvapivě zjistil, že zdravotnictví už černá díra není a tvrdí, že to je priorita jeho hnutí," říká ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček...
Před pěti lety potřebovala Česká správa sociálního zabezpečení na zpracování žádostí o starobní důchody měsíc, loni to bylo téměř o dva týdny déle. U invalidních penzí to trvá dokonce déle než dva měsíce a v 16 procentech případů nestačila úředníkům na rozhodnutí ani zákonná devadesátidenní lhůta.
Rekordní zvýšení důchodů od letošního ledna, které často vyzdvihuje vláda ANO a ČSSD, má i svou odvrácenou stranu. Kvůli průměrnému růstu penzí o devět set korun a tisícovce navrch pro seniory starší 85 let spadly do exekuce další tisíce lidí. Důvodem je to, že jejich příjmy překročily takzvanou nezabavitelnou částku. Podobná situace se bude opakovat i příští rok, protože koalice se už dohodla na další valorizaci.
Rok 2019 je ve světě financí rokem velkých i menších změn, které se dotknou každého z nás. Některé negativně, jiné pozitivně. A které by vám mohly udělat radost? Letos můžete na finančních úřadech konečně platit kartou, i když stále ne úplně všechno, stát si posvítí na nepoctivé směnárny a končí doba mizivých úroků na spořicích účtech.
Schodek státního rozpočtu ke konci března klesl na 9,2 miliardy korun z únorových 19,9 miliardy korun. Loni v březnu skončilo hospodaření státu s přebytkem 16,3 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Meziroční srovnání je podle úřadu ovlivněno mimo jiné faktem, že v prvním čtvrtletí loni získal rozpočet mimořádně 20 miliard korun jako část závěrečných plateb vztahujících se k unijnímu programovému období 2007 až 2013.
Podle zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí o příjmech a výdajích českých domácností jsme na tom dobře. Statistiky ale nezohledňují domácnosti, které žijí na pokraji chudoby.
Naplánovaný schodek státního rozpočtu 40 miliard korun je za současné ekonomické situace těžko obhajitelný, vláda by měla směřovat k vyrovnanému hospodaření. Vyplývá to z vyjádření oslovených analytiků. Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun. To je o deset miliard méně, než původně plánovalo ministerstvo financí. Prioritami rozpočtu jsou investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě.
Domácnosti měly loni více peněz, jejich útrata vzrostla o 4 procenta. Úřadovala ale také inflace, která přesáhla 2 procenta. Zdražovalo hlavně jídlo a pití. Ze statistiky vyplývá růst úspor i zadlužení, především na bydlení.
Státní rozpočet na rok 2018 vychází ze staré makroekonomické predikce, kritizuje rozdělování státních peněz pro příští rok hlavní ekonom makléřské společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Státní rozpočet jde podle něj zefektivnit, ať už snížením mandatorních výdajů, lepším čerpáním evropských fondů či zrušením několika úřadů. Snížení neproduktivních výdajů, navýšení investic a další opatření by mohly snížit navrhovaný schodek státního rozpočtu pro příští rok o pět až 25 miliard korun.