navýšení platů pedagogů 2021 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu navýšení platů pedagogů 2021, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Průměrný plat učitelů vzrostl loni podle predikce ministerstva školství na 48 444 korun. V meziročním srovnání si tak vyučující polepšili asi o devět procent a proti roku 2017 o 53,6 procenta. Vyplývá to z informací, které poskytlo ministerstvo školství. Příjem pedagogických pracovníků včetně například vychovatelek a asistentů pedagoga byl podle predikce úřadu v průměru 45 501 korun.
Epidemie koronaviru a s ní spojené uzavření škol ukázala, jaké má české vzdělávání mezery v digitalizaci a jak moc někteří učitelé lpí na klasickém známkování a dodržování osnov. „Výuka je přehlcená, teď učitelé nesmí žáky přetěžovat,“ říká ministr školství Robert Plaga (ANO).
Průměrný plat učitelů v loňském roce vzrostl na 40 111 korun. V meziročním srovnání si vyučující polepšili o 14,9 procenta, což je nejrychlejší tempo růstu za poslední roky. Proti roku 2017 jim hrubá částka na výplatních částkách stoupla o zhruba 27 procent. Průměrná mzda v Česku stoupla loni podle údajů Českého statistického úřadu meziročně o 7,1 procenta na 34 125 korun měsíčně.
Pět miliard korun na patnáctiprocentní zvýšení platů učitelů, které požadují Svaz průmyslu a dopravy s Českomoravskou konfederací odborových svazů, by se v plánu státních financí na příští rok našlo. Jsou o tom přesvědčeni nejen opoziční, ale i vládní členové rozpočtového výboru sněmovny.
Průměrný hrubý plat učitelů byl v prvním pololetí letošního roku 37 235 korun měsíčně. Proti stejnému období loňského roku se zvedl přibližně o 3800 korun, což je přibližně o 11,4 procenta. Nepedagogům ve školách se plat letos v prvním pololetí zvýšil na 19 977 korun. Meziročně si polepšili o 1360 korun, tedy o 7,3 procenta. Vyplývá to z údajů inisterstva školství. Průměrná mzda v ČR činila v prvním pololetí podle Českého statistického úřadu 33 297 korun.
Více než polovina školských odborářů v krajích se hlásí ke středečnímu protestu. Podpořit ho má na šest tisíc základních a středních škol ze zhruba 9 700 zřízených regiony nebo obcemi. Jestli budou školy úplně zavřené, nebo jen omezí výuku, se zatím přesně neví. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že se teprve uvidí, kolik učitelů za odbory stojí. Stávku považuje za zbytečnou.
Učitelé by podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měli v příštím roce dostat přidáno v průměru přibližně 3 500 korun. Vyplývá to z desetiprocentního růstu platů, se kterým počítá současný návrh rozpočtu, řekl ministr. V pondělí navrhl, aby si každý učitel v tarifu přilepšil stejně o 1 750 korun z celkové částky. Zbytek peněz by podle něj měl zůstat na odměny a příplatky. Odbory s tímto rozdělením nesouhlasí. Ministr s nimi o tom ještě bude jednat.
Vláda v pondělí jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem čtyřicet miliard korun, uvedl po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Jednání o rozpočtu se v pondělí zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Hlavními prioritami rozpočtu jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje.
Vláda počítá s růstem platů pedagogických pracovníků v roce 2020 o 15 procent. Polovina má jít do tarifů, které zvýšení platů jednotlivým učitelům zaručují, polovina na odměny. Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš to uvedl v pořadu televize Prima Partie. Celkové navýšení, jak o něm premiér hovořil, by odpovídalo požadavkům školských odborů, které ve čtvrtek oznámily, že růst platů ve školství musí pokračovat. Odbory nicméně chtějí, aby do tarifů šly z požadovaných 15 procent dvě třetiny.
Rekordní růst důchodů, skokové zvýšení minimální mzdy, zvyšování platů, cestování vlakem a autobusem málem zadarmo. Premiér Andrej Babiš a jeho kabinet budují sociální stát. Koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty posunula vládní agendu výrazně doleva.