navýšení rodičovského příspěvku 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu navýšení rodičovského příspěvku 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Před pár dny schválila vláda na jednom zasedání konsolidační balíček a navýšení rodičovského příspěvku z 300 tisíc na 350 tisíc. Leckdo z kolegů novinářů se divil, že na příslušnou tiskovou konferenci po zasedání vlády nedorazil ministr financí Zbyněk Stanjura, jehož práce se téma zásadně dotýkalo. Dal přednost divadelnímu představení na Shakespearovských slavnostech na Hradě. Divení není moc na místě. Jak se vám líbí je zcela nepochybně lepší komedie než to, co předvádí kabinet s veřejnými financemi.
Na stole je znovu navýšení rodičovského příspěvku, což se vzhledem k vysoké inflaci nabízí. Předloha opozičního hnutí ANO o zvýšení rodičovského příspěvku o třetinu však zatím zůstává poslanci neprojednána.
Jednotlivé evropské státy mají odlišný systém mateřských i rodičovských dovolených. Zatímco například oproti Česku některé státy hradí matkám sto procent platu, český systém zase umožňuje matkám zůstat doma s dítětem výrazně delší dobu. Které ženy mají nárok na mateřskou a jak jsou na tom Češi v evropském srovnání?
Vláda kvůli pomoci domácnostem s rostoucími cenami rozhodla o zvýšení životního a existenčního minima. Obě sumy vzrostou o deset procent. Částky hrají roli při posuzování nároku na pomoc od státu i při stanovení výše některých dávek.
Domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. Průměrná čistá částka na osobu v roce 2020 dosáhla 220 100 korun. Proti roku 2019 se zvedla přibližně o 10 300 korun. Nejrychleji předloni rostl příjem lidem nad 65 let. Lidí v příjmové chudobě ubylo, a to zhruba o sto tisíc. Bylo jich kolem 900 tisíc. Míra příjmové chudoby meziročně poklesla z 9,5 na 8,6 procenta, zjistil Český statistický úřad (ČSÚ).
O navýšení rodičovského příspěvku na 300 000 korun bylo napsáno mnohé. Možná ale máte nějaké otázky: Kdo má na navýšení nárok? Je třeba o navýšení žádat? Jaká je maximální výše rodičáku?
Od začátku ledna platí řada změn, které ovlivní naše peněženky i rodinné rozpočty. Po dvanácti letech došlo k navýšení rodičovského příspěvku, z neobvykle štědré valorizace důchodů se pak mohou radovat senioři. Novinkou je také e-neschopenka, v průběhu roku pak Česko čekají on-line daně či poslední vlna EET.
Na 280 tisíc rodičů, kteří k 1. lednu pobírají nebo po tomto datu začnou pobírat rodičovský příspěvek, si polepší až o 80 tisíc korun ročně. Na celou tuto částku však dosáhnou jen ti, kteří ji stihnou vyčerpat do čtvrtých narozenin svého nejmladšího dítěte. Ostatní se musí spokojit s méně penězi, jejich objem bude záviset na maximální výši měsíčního příspěvku.
V roce 2020 nás v rodičovském příspěvku čekají dvě novinky. Tou hlavní a dlouho očekávanou je jeho navýšení – bude automatické, nebo budete muset požádat? Druhá změna souvisí s přivýdělkem. Do roku 2022 pak nejpíše dojde ke změnám dalším, a to dost radikálním.
Sněmovna opět nerozhodla o návrhu navýšení rodičovského příspěvku. V pátek se konala mimořádná schůze, kterou svolali koaliční poslanci ANO, ČSSD A KSČM. K žádnému rozhodnutí ale nedošlo. Další mimořádná schůze by se měla konat opět v pátek (1.11.), kdy by měla jednání pokračovat.