navýšení starobního důchodu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu navýšení starobního důchodu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ve středu se před úřadem vlády sešli odboráři, aby mimo jiné protestovali proti navýšení věku odchodu do důchodu, ačkoli parametry důchodové reformy ještě nejsou schválené. Původně měly být její detaily známy již v březnu, kvůli jednáním ale dojde k jejich zveřejnění až v dubnu. Vláda však s plošným posouváním věkové hranice nepracuje. „Takový návrh ani není na stole,“ potvrdil E15 ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
V řádu týdnů bychom se měli dočkat představení uceleného návrhu důchodové reformy ze strany ministerstva práce a sociálních věcí.
Vítězem boje s vysokou inflací jsou důchodci s opakovaně valorizovanými penzemi, rodiny s malými dětmi se ocitly mezi poraženými. To je hlavní argument většiny vládních stran, které chtějí zvýšit rodičovský příspěvek o 50 až 60 tisíc korun ze stávajících 300 tisíc. Tuto částku vyplácenou až do čtyř let věku jednoho dítěte stát už tři roky nezvýšil.
Senátní ústavně-právní výbor v úterý odmítl nižší valorizaci červnových důchodů. Jako jeden z hlavních důvodů uvedl zejména sporné schválení vládní důchodové novely ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze. Výbor doporučil zamítnutí novely nejtěsnější většinou. Hlasovali pro něj i senátoři z vládních stran. Pro schválení byl jeho předseda Tomáš Goláň (ODS). Horní parlamentní komora o novele rozhodne ve středu.
Aktualizovat vládní prohlášení není opravdu obvyklé. Vlády zpravidla dělají stejnou politiku celé své volební období. Nicméně rok s válkou za humny a téměř dvacetiprocentní inflace jsou argumentem, proti němuž nelze moc namítat. Jen si člověk říká, že spoustu věcí mohla mít koalice v programu jinak už od začátku, kdyby lépe vnímala realitu.
Předseda ANO Andrej Babiš odmítl dnes večer respektovat rozhodnutí koaliční většiny ve Sněmovně o omezení řečnické doby pro všechny a opustit řečniště. Kolem něj se shromáždili poslanci opozice, aby zabránili případnému Babišovu vyvedení ze sálu. Schůze dolní komory proto musela být dnes večer přerušena. „Já tady budu mluvit, kolik chci,“ uvedl ostře Babiš na žádost předsedajícího schůze Jana Bartoška (KDU-ČSL), aby řečnický pult opustil. Debatu ve sněmovně sledujeme v ONLINE přenosu níže.
Živnostníci si možná výrazně připlatí na sociálním pojištění. Jejich odvody by se v průběhu tří let mohly zvednout až o šedesát procent. Hlavní argument ministerstva práce je zajištění důstojného důchodu. Ičaři totiž odvádějí minimální sociální pojištění a v důchodu by se tak „mohli nepříjemně divit“, až obdrží velmi nízký státní důchod. Ačkoliv experti připouštějí, že změna je nutná, chybu vidí v celkově špatně nastaveném systému. Třeba ekonom Metropolitní univerzity Praha a člen Národní ekonomické rady ...
Opakované a příliš štědré valorizace penzí stahovaly průběžný důchodový systém ke dnu. Jedním z důvodů byla nerovnováha mezi prudkým růstem nadprůměrných penzí, a naopak pomalým zvyšováním těch podprůměrných. Způsoboval to mechanismus, jímž se řídily mimořádné valorizace důchodů vyvolané vysokou inflací. Na disproporci upozornila už loni Národní ekonomická rada vlády. Nutnou změnu valorizačních pravidel kabinet schválil, zatím předpokládá snížení pouze červnové valorizace. S novelou zákona ještě musí ...
Rozdíl mezi průměrnou ženskou a mužskou starobní penzí se v lednu díky výchovné dávce meziměsíčně snížil na 13 procent. Ještě v prosinci, před přiznáním výchovného, byl na téměř 20 procentech.
Růst důchodů má do budoucna zpomalit. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby zákonné valorizace penzí přestaly zohledňovat celou inflaci, ale jen její dvě třetiny, jak uvedla Česká televize. Prudce rostoucí inflace a s tím několik řádných a mimořádných valorizací důchodů nadměrně zatížily v posledním roce státní rozpočet. Zvýšení přitom nebylo ke všem důchodcům vždy spravedlivé.