nedaňové náklady - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nedaňové náklady, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Tragikomickým výsledkem zřejmě dopadne plán ministerstva financí vybrat od tuzemských bank v rámci takzvané windfall tax sumu, která by zásadně vylepšila bilanci státního rozpočtu. Největší české banky dokonce nevylučují, že přinejmenším z letošních zisků nebudou muset odvést na mimořádné dani ani korunu. Stát si přitom loni na podzim spočítal, že prostřednictvím dodatečné daně nalijí domácí banky do rozpočtu více než třicet miliard. Na svých odhadech přitom i na prahu letošního podzimu stále trvá.
Ministerstvo financí předložilo Poslanecké sněmovně v rámci konsolidačního balíčku návrh novely zákona o daních z příjmů. Jednou z chystaných změn, které mohou projít druhým čtením ve sněmovně už v úterý, je i změna daňových úlev pro nepeněžní zaměstnanecké benefity. Vypadá to, že vláda od původního návrhu ustupuje a během druhého čtení předloží „měkčí“ variantu. Jaký konkrétní dopad tedy bude mít nově upravená verze, pokud dojde ke schválení zákona?
V roce 2023 chce stát podle svých plánů vyplatit měsíčně na příspěvcích na bydlení okolo 1,1, miliardy korun. Kromě navýšení se sjednotila také pravidla pro získání příspěvku na bydlení pro lidi v Praze a ve zbytku České republiky. Jak? Kdo může o příspěvky na bydlení žádat a jak se vypočítají?
Na konci srpna se poslanci začnou opět zabývat konsolidačním balíčkem, který v polovině července prošel prvním čtením komory. Druhé čtení je pak na programu začátkem září. Veřejně proklamovaným cílem balíku opatření je pomoci státu konsolidovat veřejné finance, ne všechny návrhy balíčku, ale takový potenciál reálně mají.
Schodek státního rozpočtu ke konci července mírně klesl na 214,1 miliardy korun z červnových 215,4 miliardy korun, oznámilo ministerstvo financí. Výsledek hospodaření státu za prvních sedm měsíců roku je přesto druhý nejhorší od vzniku samostatného Česka. Loni byl deficit ke konci července 192,7 miliardy korun.
Poprask kolem trendu, kdy v menších, zejména venkovských restauracích začali odmítat platby kartami, hýbe vášněmi i u jinak klidných jedinců. Většinový názor je jednoznačný. Po zrušení EET začali hospodští zase masově šidit na daních. A objevilo se i volání po zákonném nařízení přijímat platební karty. Kdo něco ví o hospodské, nepochybně u nás dost šedé ekonomice, se jen trochu pousměje.
Slovenští poslanci schválili změnu danění zisků z prodeje bitcoinu a dalších virtuálních měn. Dosud platná pravidla jsou v porovnání v Českem výrazně přísnější, to by se ale mělo od příštího roku změnit. „Čas vrátit se na Slovensko?“ glosoval novinku spoluzakladatel českého holdingu SatoshiLabs Pavol Rusnák.
Podle obchodního ředitele skupiny Partners Jana Brejla lidé přestávají mít zájem o stavební spoření. Důvodem jsou vládní změny ve stavebním spořením. K nim patří ponížení státní podpory, zdanění výnosu a úvěry jen na nízkoenergetická opatření.
Hnutí FIRE neboli „Financial Independence, Retire Early“ zhmotnilo a konkretizovalo sny o předčasném odchodu do důchodu. Jeho následovníci si chtějí dopřát život bez práce klidně o 20 let dřív, než jim to umožní stát. A přestože jsou nejdůležitější podmínkou podobných plánů nadprůměrné příjmy, žijí tihle lidé navzdory skvělým výplatám až překvapivě skromně. Článek vznikl v rámci projektu WORKSPACE15
Už po roce 2025 bude největší česká automobilka vyrábět více elektromobilů než vozů se spalovacím motorem. Ceny šestice nových modelů, které uvede na trh do roku 2026, budou záviset hlavně na cenách baterií. „Náklady všech vstupů do výroby baterií v poslední době vzrostly, nemálo jich světu dodávaly Rusko a Ukrajina. Loňské nárůsty cen surovin jsme už promítli do cen elektromobilů. Teď se hraje o budoucí cenu baterií,“ říká člen představenstva Škody Auto Martin Jahn, jenž zodpovídá za prodej a marketing.