nedostatek ropy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nedostatek ropy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Hrozba mzdově inflační spirály vytáčí doběla odboráře dožadující se dorovnání mezd minimálně na cenový nárůst za poslední rok, ale i mnohé další čerstvě vykvašené makroekonomy samouky, podle nichž za inflaci přece nemůže růst mezd, když ty reálně klesly. Je prý čistě nabídková a vznikla šokem z růstu cen dovážených energií a neochotou vlády zavádět cenové regulace. Nyní se na ní prý obohacují a dál ji pohánějí zločinní kapitalisté, kteří si zvyšují zisky, a chudý lid strádá.
Ropa zdražila po víkendovém oznámení, že Saúdská Arábie od července sníží těžbu o další milion barelů denně. Je však otázkou, jestli bude nárůst trvalý a dostatečně silný na to, aby se těžební velmoci konečně podařilo dostat surovinu na žádoucí úroveň. Rijád o to usiluje řadu měsíců a netají se tím, že bude trh dál udržovat v napětí.
Evropské státy v obavě z energetických potíží před zimou hledaly po celém světě náhradu za sankcionované ruské uhlí. Nakonec ho spálily méně, než se čekalo, a kontinent se ho nyní zbavuje. Surovina z Kolumbie či Jižní Afriky tak nyní míří do Asie, kam se svou produkci zároveň snaží udat i Rusko. Cena uhlí pro elektrárny tak prudce poklesla.
V reakci světa na ruskou agresi proti Ukrajině se tento týden výrazně zviditelnila „jižní“ dimenze. Potvrdilo se, že země „globálního Jihu“ sice vesměs odsuzují porušení zásad mezinárodního práva ze strany Ruska, nemíní však vyslyšet výzvy Západu, tedy zejména Spojených států a Evropské unie, aby se připojily k jejich rozsáhlým sankcím proti Moskvě. Právě tato neochota většiny „rozvojových“ zemí významně oslabuje dopad těchto sankcí, usnadňuje jejich obcházení a logicky tak pomáhá Rusku získávat prostředky...
Současná ekonomická situace výrazně dopadá na mileniály, tedy lidi, kteří vstupovali do dospělosti přibližně na přelomu tisíciletí, stejně jako na pozdější generaci Z, tedy na ty, kteří jsou teprve pár let na trhu práce nebo na něj pomalu vstupují. Ačkoliv je zejména u mladších lidí často skloňovaná touha po rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, kvůli rostoucím nákladům musí pracovat stále více. Bojují také s přetrvávajícím stresem a vyhořením. Čeští příslušníci mladších generací ovšem v porovnání ...
Západu se za více než rok války na Ukrajině nepodařilo přimět Čínu a Indii k podpoře protiruských sankcí. Obě asijské země dlouhodobě využívají slevy na ruskou ropu, čímž pomáhají financovat válku. Navíc panuje podezření, že Indie vydělává na zpracování suroviny a následném prodeji nafty do Evropy. Zároveň je však pod tlakem Moskvy, která hrozí přerušením energetické a zbrojní spolupráce.
Česko má od ledna novou klíčovou funkci, která se svou důležitostí vyrovná některým ministrům. Misí poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara je, aby země byla čitelným partnerem pro spojence, což se v předchozích letech i kvůli rozdílné diplomacii Hradu a vlády nedařilo. „Velmoci mohou změnit svůj názor ze dne na den a všichni ostatní je musejí brát vážně. Ve chvíli, kdy svůj názor mění ze dne na den země malé a střední, tak výsledkem je, že vás nikdo nebere vážně,“ vysvětluje v rozhovoru pro E15.
Vysoká inflace pokračuje i v roce 2023. V některých státech překonala desetiprocentní hranici, což s sebou přináší ekonomické problémy. V Česku patří růst cen mezi nejdramatičtější z rozvinutých států, nicméně v dubnu meziroční inflace klesla na 12,7 procent. Údaj přinesl Česká statistický úřad (ČSÚ). Podle Eurostatu v dubnu inflace v Evropské unii klesla na 8,1 procent. Jak vypadá situace v ostatních státech EU, USA, Rusku nebo na Ukrajině?
Když skupina OPEC+ na počátku dubna překvapila svět plánem na další snižování těžby ropy, její ceny vyskočily nahoru. Odborníci čekali, že by se mohla vyšplhat až na sto dolarů za barel. Ve skutečnosti nyní stojí surovina typu Brent i WTI méně než před oznámením útlumu produkce. Na vině jsou zejména obavy z dalšího ekonomického vývoje v Číně a ve Spojených státech. Těžaři však zatím nenaznačují, že by v červnu plánovali s těžebními škrty ještě přitvrdit. Experti míní, že už oznámený útlum se může teprve ...
Současné ceny emisních povolenek jsou nyní v Evropě na „správných“ úrovních, říká ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ Paul Jackson, globální vedoucí výzkumu alokace aktiv společnosti Invesco. Jackson připouští, že vysoké ceny za uhlík podlamují konkurenceschopnost některých evropských odvětví – v jiných oblastech však podle něj zase konkurenceschopnosti prospívají.