nejnizsi hdp na světě - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nejnizsi hdp na světě, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vlády po celém světě mají problém. V posledních měsících výrazně podražily úroky, které státy musejí platit za své dluhy. Koncem ledna platily za dlouhodobé půjčky průměrně 1,1 procenta ročně, zatímco ještě před půl rokem to byla takřka polovina. Dražší půjčky nabíral svět naposledy loni v únoru, tedy v předvečer nástupu pandemie. Nynější zdražování nastává v nejméně vhodný okamžik boje s pandemií, který si vyžádal skokový nárůst státních dluhů napříč planetou.
Koronakrize páchá škody nejen na ekonomikách, kde také ničí pracovní místa, ale omezuje i pohyb osob po světě. To má závažné důsledky pro toky remitencí, tedy plateb, které migranti posílají rodinám do domovských zemí. Chudé státy jsou přitom na těchto platbách často silně závislé. V evropském regionu jsou příspěvky ze zahraničí klíčové pro Ukrajinu. Transfer remitencí do země loni navzdory krizi mírně vzrostl.
Generální ředitel úvěrové pojišťovny Credendo – Short-Term EU Risks Christoph Witte hodnotí současnou ekonomickou situaci opatrně. Největší problémy podle něj řadu firem teprve čekají.
Čína v lednu ohlásila, že loni její hrubý domácí produkt stoupl o 2,3 procenta. Vzhledem k údajům z dalších zemí za pandemický rok je to mimořádně dobrý výsledek. Neříká ale vše. Magazín Foreign Policy ve své analýze podotýká, že se za ním skrývá hluboká společenská nerovnost a doutnající hospodářské potíže. Nákaza a s ní související opatření dopadly tvrdě na venkov.
HDP v tuzemsku za rok 2020 kleslo meziročně o 5,6 procenta. Jde o relativně lepší výsledek, než jaký odhadovaly původní předpoklady. Zásadně se na vývoji ekonomiky nejspíš nepodespal ani systém protipandemických opatření. „Pokud je na tom ekonomika dle dnešních čísel skutečně lépe, než vláda čekala, je potřeba zítra okamžitě snížit i plány na budoucí zadlužování,“ nabádá hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. „Jednou ekonomové spočítají, kolik poklesu způsobil objektivně covid a kolik špatná...
Pandemický rok v Asii má velmi nečekaného vítěze. Nejvýkonnější ekonomikou na kontinentu se za uplynulých dvanáct měsíců pravděpodobně stane Vietnam. Jeho hrubý domácí produkt ani v jednom čtvrtletí roku 2020 nespadl do záporných hodnot a za celé období meziročně vyroste o 2,9 procenta.
V Česku vznikne první dálnice, kterou bude stavět a následně 25 let provozovat soukromá firma. Kus D4 mezi Příbramí a Pískem může být první z mnoha takových spoluprací, takzvaných PPP projektů. „Eurofondy budou vysychat, infrastruktura ale pořád není dobudována. Nebyli jsme tak brilantní v jejich využití jako například Polsko. Teď to musíme dohnat, PPP je jednou z možností,“ říká Martin Borovka, šéf stavební společnosti Eurovia CS, která patří k vítěznému konsorciu.
Rok 2021 bude pro Česko rokem změn, sčítání dopadů pandemie i voleb do Poslanecké sněmovny. Kampaň ovlivní i postoje jednotlivých stran k daňovému balíčku, který prosadilo vládní ANO s opoziční ODS. „Už nyní je součástí předvolební politické manipulace. Vláda úplně změnila pohled na veřejné finance a tváří se, že je vlastně ani nebude potřebovat. Jsem ale zvědav, odkud chce peníze brát,“ říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Znečištěné ovzduší loni zapříčinilo v Indii předčasnou smrt skoro 1,7 milionu lidí. Mohlo za téměř 18 procent všech úmrtí v zemi, která má přes 1,3 miliardy obyvatel. Kvůli zplodinám ve vzduchu vzrostl počet případů rakoviny plic, onemocnění srdce, mrtvic, cukrovky a dalších chorob. K takovému závěru došla studie prestižního vědeckého časopisu The Lancet, o níž informuje server The Guardian.
Pomalu se hroutící český důchodový systém má zachránit zbrusu nová reforma. Její legislativní podobu v paragrafovém znění v současnosti dokončila důchodová komise a ještě v pátek ji ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) odešle do mezirezortního připomínkového řízení. Má to však jeden háček – koaliční ANO o reformě nechce ani slyšet. Návrh reformy navíc podle analytiků neřeší to hlavní, tedy dlouhodobou finanční udržitelnost systému.