nejstarsi stavba sveta - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nejstarsi stavba sveta, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Francouzský parlament v úterý schválil zákon, o kterém sní jaderná lobby v celé Evropě, včetně Česka. Francouzští zákonodárci totiž rozhodli o výrazném zkrácení a zjednodušení povolovacího procesu pro stavby nových reaktorů, a to zejména v případech, kdy má nový reaktor vyrůst v areálu současné jaderné elektrárny nebo vedle něj. Část opozice proti novému zákonu protestuje, podle jeho zastánců bude ale jeho přijetí znamenat zkrácení stavby nového jaderného bloku až o dva roky. K tomu francouzský parlament ...
Čínské vedení se zjevně rozhodlo postavit v nejbližších letech co možná nejvíce uhelných elektráren, než bude muset čelit ještě silnějšímu tlaku na snižování emisí. Tři čtvrtiny výkonu všech ve světě chystaných provozů na toto fosilní palivo tak připadají na Čínu. Za ní následuje Indie. Tak však zřejmě už další projekty rozjíždět nebude. Velká uhelná renesance pravděpodobně nečeká ani Evropu. V zimě se na Starém kontinentu navzdory energetické krizi spálilo méně uhlí než v předchozích letech, vyplývá ze ...
Invaze Ruska na Ukrajinu v Evropě dramaticky ovlivnila dostupnost plynu a jeho cenu. Proto se řada států Evropské unie začíná navracet k jaderné energetice. Francie se vrátila k budování energetického mixu postaveného na jaderných a obnovitelných zdrojích. Nové bloky chtějí stavět Polsko, Nizozemsko, Švédsko, Česko a i další státy.
Česká republika chce svou energetiku v příštích letech postavit na kombinaci jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů. Jádro začíná v důsledku války na Ukrajině ale nabývat na důležitosti takřka v celé Evropě. Odhady hovoří o tom, že pro zachování současné kapacity jaderných zdrojů v Evropské unii v následujících dekádách budou zapotřebí investice dosahující v přepočtu až jedenácti bilionů korun.
Společnost 9ff je jednou z nejuznávanějších v souvislosti s automobilkou Porsche. Německá firma založená v roce 2001, jejíž druhé jméno zní GERMAN ENGINEERING, se během krátké doby se stala významným hráčem v oblasti vylepšování výkonu vozů Porsche.
Nuselský most překonává již 50 let Nuselské údolí a spojuje pražské čtvrti Pankrác s Karlovem a středem města. Slavnostně byl most uveden do provozu 22. února 1973. Most je dnes součástí Severojižní magistrály s průjezdem průměrně 70 tisíc automobilů denně v každém směru.
Čeští průmysloví odběratelé čipů budou mít o něco jednodušší cestu, jak se k této ceněné komoditě dostat. Německá polovodičová společnost Infineon, od které odebírá i Škoda Auto, se chystá v Drážďanech postavit novou čipovou továrnu za pět miliard eur, tedy asi 120 miliard korun. Od roku 2026 začne produkovat čipy pro automobilky, pro elektrické nabíjecí stanice, datová centra a pro další průmyslová odvětví. Zaměstná asi tisíc lidí.
Data se stávají krví ekonomiky. Developeři se bez jejich analýzy neobejdou při prodeji, správci zase při péči o nemovitosti. Tradiční obor ekonomiky je přesto v digitalizaci spíše pozadu a krystalickým příkladem je to, jak funguje povolování staveb.
Společnost Applifting Filipa Kirschnera a Vratislava Kalendy je příkladem toho, jak kreativní technologické firmy v Česku vznikají a jaký mohou mít přesah. V jejím případě od zdravotnictví až k oblasti financí.
Města a domy už navrhuje třicet let. Spolu se svými dvěma společníky a týmem mladých architektů vyhrál několik významných urbanistických soutěží a jeho myšlenky se otisknou do podoby městské čtvrti na Smíchově, do nového řešení brownfieldu na Florenci i do přerodu Motolského údolí. Desítky let trvající procesy schvalování projektů ho ale nepřestávají fascinovat. „Teď jsme zrovna dostali stavební povolení na obytný soubor mezi stanicemi metra Luka a Lužiny. Pracujeme na něm patnáct let,“ říká architekt ...