největší dopravní letadlo - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu největší dopravní letadlo, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V roce 1965 si Frank Sinatra koupil nové letadlo. Jeho Learjet 23 vypadal jinak než cokoli dalšího, co se v té době po nebi pohybovalo. Brzy kouzlo nového cestování – také díky Sinatrovi, který se neváhal pochlubit – objevila hollywoodská smetánka. A s ní i bohatí celého světa. Desetiletí trvající vztah ale v poslední době uvadal, Learjet se nechal vytlačit konkurencí. Brány továrny ve státě Kansas se brzy uzavřou navždy.
Spojené státy svírá ledový krunýř, který odřízl miliony lidí od elektrické energie, komplikuje těžbu ropy i očkování proti koronaviru. Texas postihla nejkrutější zima za celá desetiletí. Mrazy už letos vážně ohrozily dodávky elektřiny leckde po světě. Problémy měly Čína, Francie, Japonsko nebo Švédsko. Na elektrické energii závislý svět není na extrémní počasí dobře připraven.
Největší českou školu pilotů F Air čeká velmi náročný rok. Zahraniční studenti kvůli pandemii sice nedorazili, ale brutální osekávání nákladů jako jinde v letectví se nekoná. „Až krize skončí, musíme být připraveni. Návrat k normálu byl v minulosti vždy velmi rychlý,“ říká ředitel a spolumajitel firmy Michal Markovič. Nedostatek frekventantů ve výcviku profesionálů zatím alespoň částečně vyvažují hobby letci, kterých v pandemii výrazně přibývá.
Nastartovat ekonomiku po covidu si vyžádá mohutné investice, které chce vláda směrovat nejen do dopravní infrastruktury. S úsporami se příliš nepočítá. „Pokud budu mít vliv na dopravu, necuknu z investic,“ říká ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, jehož hlavní cíl je nyní sehnat politickou podporu pro jaderný tendr.
Jeden z největších a nejcennějších exponátů sbírky Leteckého muzea Kbely, československý dopravní letoun Avia AV-14, září novotou. Po pečlivé renovaci se veřejnosti představil přesně po 45 letech od chvíle, kdy jej muzeum převzalo po vyřazení ze služeb ČSA. Za dobu svého provozu měl letoun nalétáno neuvěřitelných 18 tisíc hodin.
V důsledku koronaviru výrazně prořídly řady cestujících, kteří v zimě utíkají z Česka za sluncem. Citelně to zasáhlo prodejce letenek i letecké společnosti. „Když příští rok prodáme polovinu toho co loni, budeme rádi,“ přiznává obchodní ředitelka prodeje letenek ve Student Agency Věra Janičinová.
Koronakrizí zasažená letiště po celém světě hledají jakékoli dodatečné příjmy, aby zalepila výpadek způsobený bezprecedentním propadem provozu. Pandemie jim přihrála možnost, jak děravé rozpočty alespoň částečně sanovat. Aerolinky potřebují na zimu uskladnit tisíce letadel, pro která nemají využití.
Letecké společnosti musejí od jara vyřizovat velké množství žádostí o vrácení peněz za lety zrušené kvůli koronakrizi. Přestože nečekaný chaos v letectví nastal už více než před půl rokem, na své peníze dál čeká každý pátý klient, který koupil letenky přes některého z největších tuzemských prodejců. Ti dosud zprostředkovali vrácení stovek milionů korun, další peníze se jim ale od aerolinek vymáhají těžko a hlavně pomalu.
Maďarsko řadu let provozovalo letouny z Aera Vodochody a má pro ně zázemí, říká expert na obranný průmysl Zsolt Lazar z budapešťského Centra pro euroatlantickou integraci a demokracii (CEID). Připomíná, že pro maďarskou vládní stranu Fidesz je obrana země klíčovou prioritou. Maďarsko by mohlo být vůbec první zemí, která si české proudové stroje koupí. Nabízí mu je společnost Omnipol, která spolu s maďarským finančníkem Andrásem Tomborem, Aero ovládá.
Na silnici, kolejích, vodě i ve vzduchu si postupně klestí cestu vodík. Vlaky, lodě i letadla si buď spalováním vodíku, nebo využitím palivových článků k výrobě elektrické energie razí svoji cestu. Ačkoliv je technologie zatím stále v plenkách, vývojáři vodíku věří. Spolu s elektromobilitou představuje jednu ze zajímavých ekologických alternativ k fosilním palivům.