největší přehrady světa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu největší přehrady světa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V únoru loňského roku, když se kolony ruské techniky valily přes hranice Ukrajiny, varovali mnozí analytici před jakýmsi kybernetickým armagedonem, kdy měli ruští experti uvrhnout Ukrajinu prakticky do doby kamenné. Hodinu před začátkem invaze se jim skutečně podařilo shodit satelitní komunikační systém americké firmy Viasat, na kterém byla částečně závislá ukrajinská armáda. Realita dalších měsíců je ale mnohem příznivější, než temné obavy expertůz počátku války.
Největší jaderná elektrárna na Ukrajině a v Evropě je od začátku války v ohrožení. „Svět něco takového v průběhu vojenských operací ještě nezažil. Rusko používá jaderné zařízení jako štít,“ varoval ředitel nevládní organizace Nuclear Threat Initiative Nicholas Roth. Připomeňme, jak se situace kolem Záporožské JE vyvíjela.
Obnovená verze kryptoměny luny a blockchainu Terra po spuštění do značné míry kopíruje kurzovou trajektorii originálu. Ale jinou, než v jakou držitelé doufali.
Vrtule převážně čínských dronů víří české nebe v čím dál větších počtech. Globální fenomén pohltil i Čechy. Bezpilotní stroje i za desetitisíce korun skupují hlavně před Vánocemi a na jaře, kdy se vracejí vhodné podmínky pro létání. Jen těch, kteří se oficiálně registrovali u Úřadu pro civilní letectví jako piloti dronů, je už více než 35 tisíc. Celé letky dronů ale stále častěji využívají i firmy.
Na světe v současnosti vzniká nebo je v plánu několik velkých vodních projektů, které vesměs vzbuzují kontroverze. Čína chce bojovat se změnami klimatu sázkou na hydroelektrárny, jenže ani ty nejsou bez ekologického rizika. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tlačí vpřed sporný projekt Istanbulského kanálu a v Africe budí velké vášně přehrada na životadárném Nilu.
Vodní cesta Canal du Midi, 240kilometrový průplav umožňující plout francouzským vnitrozemím mezi Středozemním mořem a Atlantským oceánem, byl slavnostně dokončen 24. května před 340 lety. Dílo je považováno za největší stavební počin sedmnáctého století.
Zatímco některé obory hospodářství pod vlivem koronavirové pandemie skomírají, stavebnictví náporu stále odolává. Bude tomu tak ale i další roky? „Hrozí zejména pokles zdrojů pro investice, zvláště pak u veřejných rozpočtů. Poklesy příjmů státu, krajů i obcí mohou být dramatické. Mám proto velké obavy, aby se vypisovaly nové soutěže, zajišťoval rozběh nových staveb a byl dostatek zdrojů pro financování již běžících projektů,“ říká Martin Doksanský, předseda představenstva a generální ředitel Skupiny SMP CZ...
Česká energetická skupina Energo-Pro dokončila potřebné testy a získala povolení pro zahájení provozu dvou nových vodních elektráren Karakurt a Alpaslan 2 v Turecku. Projekty se podařilo připojit do sítě a zahájit jejich komerční provoz.
Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Kdo by neznal slavnou větu z novely Rozmarné léto Vladislava Vančury a stejnojmenného filmu Jiřího Menzela. Přestože i letos v létě občas prší, horkých dnů ke koupání v bazénech, rybnících i v řekách je dost. Zaplavat si je možné také v Praze ve Vltavě, byť prvorepubliková sláva letních lázní už pominula.
Gruzie nemá velké množství nerostného bohatství, stejně tak nedisponuje jadernou elektrárnou. Přesto se chce malá zakavkazská země stát v následujících letech energeticky nezávislou. Není to nemožné, čtyři pětiny elektřiny již nyní Gruzie vyrábí z vodních zdrojů, desítky nových elektráren mají v zemi postavit zahraniční investoři, které do země lákají výhodné finanční podmínky i legislativa blízká Evropě. „Každý investovaný dolar se zde ve srovnání s mnoha evropskými zeměmi zpravidla vrátí rychleji,“ říká ...