největší světové solarní elektrárny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu největší světové solarní elektrárny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Po počítačích a mobilních telefonech se na nás řítí další vlna z Číny. Ta si však tentokrát bere na paškál tradiční západní automobilky, kterým začínají další těžké časy. Na expanzi levných čínských elektromobilů již zareagovala i Evropská komise, která se chce neférovým obchodním praktikám ze strany Pekingu bránit.
V rámci snahy o snížení emisí skleníkových plynů se globální pozornost stále více upírá k vodíku. Plánuje se nejen jeho široké využití v dopravě, ale také jakožto záložního zdroje elektrické energie či k dekarbonizaci průmyslu. Panují přitom obavy, že Evropa si vytvoří tak striktní podmínky pro jeho využívání nebo je bude ladit tak dlouho, že světové vodíkové závody prohraje. Hrozí, že její vodíkový průmysl převálcují americké dotace, a především levná výroba elektrolyzérů v Číně.
Když se německá vládní koalice v prosinci ujímala vlády, jistě nečekala, že její hlavní prací bude krizový management. Zejména superministr a jeden z lídrů Zelených Robert Habeck, který vede německé hospodářství a zároveň se stará o jeho klimatickou ohleduplnost, by ani v nejhorším snu nepomyslel na to, že právě on bude chtít znovu uvést do provozu uhelné elektrárny. Válka na Ukrajině a Putinův energetický nátlak ale změnily i část strategického myšlení německé vlády a jejích lídrů.
Světová ekonomika se podle Ruperta Davise z britské konzultační firmy Sustainable Means přesouvá na zelený břeh. Zatímco na politickém poli sledujeme spíše střídavé úspěchy, na tom ekonomickém podle něj narazíme na pragmatičtější přístup. „Institucionální investoři přesouvají finance do zelených řešení, a i velcí světoví výrobci plánují přechod na zelenou energii. Děje se to pozdě a náraz bude tvrdý, ale lidstvo přežije. Jsem optimista,” říká Davis.
Česko čeká po třiceti letech další ekonomická transformace. Zelenání Evropy pro něj představuje ještě větší výzvu než pro jiné státy. Zdejší autoland totiž produkuje po Estonsku nejvíce emisí oxidu uhličitého na obyvatele a bez přehánění tak představuje černou skvrnu na mapě Evropské unie. Hrozí však, že se nemálo lidí bude považovat za poražené ekologické revoluce, protože právě na ně dopadne břemeno nových nákladů nejvíce.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Silné realitní skupiny vybudují na moravském brownfieldu nedaleko Kroměříže první vícepatrový sklad v Česku. Logistické centrum by mělo být prošpikované roboty a automaty. O pronájem se zajímá světový e-shop číslo jedna Amazon.
Doba, kdy banky počítaly miliardové zisky, je zase načas pryč. „Příležitost, kdy si banky napůjčovaly miliardy v eurech, přehodily je do korun a uložily u ČNB na dvoutýdenní repo sazbu, skončila,“ popisuje jeden ze čtyř důvodů, proč profit výrazně klesne, investiční bankéř Roman Šilha. Minulostí je také doba nízkorizikových úvěrů a rozpouštění rezerv i vyšších sazeb. Navíc o další miliardy mohou banky přijít kvůli návrhu na snížení podpory pro solární elektrárny, které úvěrují.
Energetika v současnosti prochází největší proměnou za posledních 100 let. Důkazem jsou první projekty fotovoltaických elektráren v kombinaci s bateriemi, které se již brzy vzájemně propojí pomocí tzv. virtuální elektrárny s využitím technologie BlockChain. O zkušenostech s provozem virtuálních elektráren bude hovořit na konferenci Smart Energy Forum německý expert Oliver Koch.
Jedna z nejvýraznějších postav tuzemského cestovního ruchu Ferid Nasr překvapil na začátku letošního roku akvizicí secesního Grandhotelu Evropa v Praze na Václavském náměstí. Zakladatel cestovní kanceláře Exim Tours v rozhovoru pro E15 Premium prozradil, proč po více než čtvrt století a prodeji své firmy německému koncernu Rewe plánuje odchod z branže.