největší teleskop na světě - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu největší teleskop na světě, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kosmický veterán Hubbleův teleskop dostal posilu. Společně se svým nástupcem teleskopem Jamese Webba ukázaly světu nové působivé snímky ze vzdálené galaxie Messier 74, které se také říká M74 nebo galaxie Phantom. Snímky zveřejnila Evropská kosmická agentura (ESA).
Že vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) bude pro astronomii „Big Deal“, se tak nějak očekávalo. Naznačovaly to už komentáře vědců pracujících na aparátu, když probíhalo zaostřování jeho zrcadel: „Takhle ostrý obraz jsme nečekali.“ „Kvalita obrazu je na hranici fyzikálních možností.“
Vesmírný teleskop Jamese Webba, který dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru i pátrat po známkách možného života mimo Sluneční soustavu, dnes po mnoha odkladech konečně opustil Zemi. Podle plánu ho ve 13:20 SEČ úspěšně vynesla z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně raketa Ariane 5.
Vánoční svátky letos budou mít pro řadu domácností po celém světě „speciální příchuť“. Obzvláště pak pro ty z řad tisíců inženýrů, techniků či výzkumníků, kteří za poslední čtvrtstoletí svou troškou do mlýna přispěli ke vzniku největšího vesmírného teleskopu, jaký kdy lidstvo sestavilo. Na 25. prosince je totiž stanoven start rakety Ariane 5, která má vynést Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST).
Vesmírná společnost SpaceX Elona Muska vypustila na nižší orbitu Země další várku satelitů systému StarLink. Ty bylo možné na obloze pozorovat i z Česka. Vědci však projekt kritizují s tím, že zhorší viditelnost pro výzkumné teleskopy. Aktuálně vypuštěných družic systému je 420.
Je jim obvykle kolem čtyřicítky a majetek začali shromažďovat později než většina z první stovky českých a slovenských miliardářů. Také proto se mezi ně ještě nezařadili, mají ale významně našlápnuto.
Čínský Five hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST) si přibližně rok po svém dokončení připsal na konto první úspěch. Astronomové s jeho pomocí detekovali dva pulsary, které dostaly názvy PSR J1859-01 (FP1) a PSR J1931-01 (FP2).
Kolosální rádiový teleskop FAST, který Číňané dokončili minulý rok, má v průměru 500 metrů a je složený ze 4500 trojúhelníkových panelů. Teleskop má sloužit k hledání mimozemského života, jenže nyní není nikdo, kdo by obří teleskop provozoval.
Už jeho druhý film, Trainspotting z roku 1996, z něj udělal režisérskou hvězdu a nasměroval ho ke kariéře, která vyvrcholila Oscarem za drama Milionář z chatrče. Po dvaceti letech se Danny Boyle ke svému průlomovému snímku podle románu Irvina Welshe vrátil, a to s původním obsazením. Mezinárodnímu publiku režisér novinku T2 Trainspotting ukázal na festivalu v Berlíně. V českých kinech se snímek představí tento čtvrtek.
Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou anténou o průměru 500 metrů bylo vybudováno během pěti let v provincii Kuej-čou na jihozápadě země a vyžádalo si náklady asi 180 milionů dolarů (4,3 miliardy korun).