největší známá hvězda ve vesmíru - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu největší známá hvězda ve vesmíru, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Energetická krize je vyřešena, už nebudeme muset spoléhat na uhlí, jádro ani na fotovoltaiku či vítr. „Zelená“ energie bude dostupná každému a v nadbytečném množství. A právě díky jaderné fúzi a popsaným efektům, které způsobí, nastane pompézní socioekonomický rozvoj lidstva. A to všechno už jen za nějakých 20 až 25 let. Opět.
Až v létě roku 2024 vynese raketa Falcon společnosti Space X na orbitu český minisatelit Troll, půjde o velký úspěch českého byznysu. Tak velkou misi ještě tuzemský soukromý sektor nikdy nepostavil. Vyjde v přepočtu na 36,6 milionu korun a její kořeny míří do Brna, technologicky čím dál silnějšího regionu.
Národní úřad pro kosmonautiku a vesmír (NASA) postupně zveřejňuje další unikátní snímky vzdáleného vesmíru pořízené nejvýkonnějším astronomickým přístrojem všech dob, teleskopem Jamese Webba. Tentokrát je to záběr mlhoviny Tarantule, ve které sídlí nejžhavější a nejtěžší dosud známé hvězdy. „Kdybychom byli v jejím středu, viděli bychom na noční obloze několik stovek hvězd, které by zářily srovnatelně jako Měsíc,“ popisuje expert na tvorbu hvězd Richard Wünsch z Astronomického ústavu AV ČR.
V posledních měsících odstartovaly rakety s civilní posádkou všech tří klíčových hráčů novodobého vesmírného závodu. Cesty SpaceX, Blue Origin a Virgin Galactic na oběžnou dráhu přitahují velkou pozornost, ale ve skutečnosti jsou jen špičkou ledovce. Stojí za nimi méně viditelné státní zakázky a podpora, díky kterým vznikla technologická základna pro soukromé lety do kosmu a další komerční vesmírné projekty.
Tradičně největší světová konference o digitalizaci, internetu ale vůbec moderním životě Web Summit proběhla i letos. Jen místo Lisabonu u každého z jejích asi 100 tisíc účastníků v jeho domácí kanceláři. Sledovali jsme i pro vás tuto akci a z 800 řečníků vybrali střípky z prezentací těch nejlepších a nejzajímavějších. Web Summit slouží jako ukazatel témat, trendů a fenoménů, kterými naše civilizace žije a hlavně, kterými žít bude. Stojí za to o nich vědět.
Galaxie W2246-0526 byla objevena v roce 2015 a hned vědce zaujala. Jde o největší, nejvíce hmotnou a také nejzářivější galaxii ve známém vesmíru. W2246-0526 vysává hmotu ze svých menších sousedů.
Jan Lukačevič je doktorand z matfyzu, budoucí kosmický fyzik z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd, občasný svatební kuchař netradičního cateringu Nomadis a majitel jednoho z nejsledovanějších českých účtů v oboru popularizace vědy. Promluvil o výzkumu vesmíru, propagaci vědy i investicích do mladé generace. Znalosti nabité studiem na ČVUT a Ecole des ponts ParisTech zúročuje společně se zkušenějšími kolegy z Akademie věd na vývoji experimentů, které se stanou součástí kosmických misí Evropské kosmické ...
Podivná forma hmoty nalezená v objektech s vysokou hustotou (typicky v neutronových hvězdách) je skvělým kandidátem na titul „nejpevnější dosud známý materiál ve vesmíru“. Podle nových výpočtů je zhruba 10 miliardkrát pevnější než ocel.
Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, zemřel ve věku 76 let. Oznámila to Hawkingova rodina. Hawking, který byl považován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina, svými poznatky o vzniku vesmíru, o velkém třesku a černých dírách výrazně přispěl k rozvoji lidského poznání. Své znalosti předával i široké veřejnosti, vysoce ceněná je především jeho populárně vědecká publikace Stručná historie času.
Jeff Bezos, majitel internetového obchodu Amazon, se ve čtvrtek stal nejbohatším člověkem světa. Z pomyslného trůnu sesadil dosavadní stálici Billa Gatese. Na vrcholu se však příliš dlouho neohřál a ještě ten den spadl zpět na původní druhé místo. Přesto Bezosův příběh stojí za pozornost, níže následuje profil zakladatele Amazonu.