nejvýkonnější ekonomiky světa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nejvýkonnější ekonomiky světa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Velká budoucnost bankovních akcií, nevyzpytatelný osud ČEZ na burze a jako koření třeba developerské CTP. Taková jsou některá z poselství březnových investičních doporučení pro domácí tituly z dílen velkých hráčů z Wall Street i významných domácích analytických domů. Praha, která během letoška aspirovala na post nejvýkonnější akciové burzy světa, dostala během posledních týdnů spolu s dalšími světovými burzami citelný zásah kvůli erupci bankovní krize. Po zhruba sedmiprocentní korekci českého trhu si ...
Brutální česká inflace je pro svět investic příliš silná káva. Porazit se s přijatelnou mírou rizika nedá a pokoušet se o to je životu nebezpečné. Stejně tak jako odvěká, leč utopická investorská ambice správně načasovat vstup na trh. Objektivně vhodný okamžik ovšem může nastat, až se na nejvýznamnější světové burze uklidní současná bouře ve sklenici vody. „Když se díváte na statistiku a sledujete, jak v minulosti rostly akciové trhy, tak pokud minete za posledních deset let těch třeba patnáct klíčových ...
V druhé polovině 20. století jsme zažili pohádkový růst světové ekonomiky. Důvodů pro to byla celá řada, ale mezi ty nejzásadnější patří, že jsme postupně liberalizovali vnitřní i vnější obchod, bylo nás víc a do globálního obchodu jsme zapojili většinu zemí světa. Trhali jsme nízko visící ovoce. Dnes jsou všechny tyto zdroje růstu v ohrožení a nám dost možná nezbyde nic jiného, než začít růst složitějším a nákladnějším způsobem.
Tchaj-wan v Česku rozjíždí miliardové investice do technologického průmyslu. Výrobní kolos Foxconn v Kutné Hoře dokončuje novou továrnu, kde bude americký Hewlett Packard Enterprise (HPE) vyvíjet superpočítače pro část světa. Ostrovním státem vlastněný fond Taiwania Capital zase spustil Central and Eastern Europe Investment Fund. V něm má přichystáno 200 milionů dolarů, tedy asi 4,6 miliardy korun. Až osmdesát procent z toho půjde do Česka, Litvy a na Slovensko.
Evropa je silná v průmyslu, chemii nebo ve výrobě automobilů, v technologiích se ale zasekla. Internetovému a cloudovému trhu dominují americké firmy, v čipech vedle USA hrají prim Tchaj-wan, Jižní Korea nebo Japonsko, a Čína si vydobyla silnou pozici nejen v síťové komunikaci. Teď se rýsují šance na změny. Bezpečnostní obavy z Huawei, zablokování dodavatelských řetězců, omezení spojená s covidem či válka na Ukrajině uvedly do pohybu procesy, z nichž může vzejít technologicky samostatnější kontinent.
Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu, nemáte čas vše přečíst? Právě pro vás jsme sestavili přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.
Psal se rok 1990 a na burzu vstoupila firmička Monster, která tehdy nabízela chutné ovocné džusy. Stalo se tak jen tři roky poté, co rakouský obchodník Dietrich Mateschitz uvedl na trh nápoj prazvláštní chuti provokativně pojmenovaný Red Bull. Energetické nápoje se posléze staly kultem, který Monster využil bezezbytku.
Ačkoli zbohatl díky založení nejstarší tuzemské sázkové kanceláře Fortuna, považuje se dnes spíše za konzervativního investora a zbytečnému riziku se vyhýbá. „Zdaleka nejvíce se v této zemi za poslední čtvrtstoletí vyplatí investovat do uměleckých předmětů,“ tvrdí textař, podnikatel a bývalý kandidát na prezidenta Michal Horáček v novém vydání magazínu E15, který se věnuje investicím.
V Česku zřejmě neexistuje známější projekt, jehož potenciál vnímají jeho protagonisté a veřejnost tak odlišně. Zatímco Radomír Prus, hlavní investor do baterií HE3DA, mluví o světových ambicích, technologie zůstává stále tajemná a dostupná není ani na trhu. Deník E15 proto vyjel do Horní Suché v Moravskoslezském kraji, kde Prusova společnost Magna Energy Storage (MES) přísně střežené baterie vyrábí, aby redaktoři na vlastní oči posoudili, jak se věci mají.
Nedostatek čipů týden co týden zmiňujeme na stránkách deníku E15 jako jednu z největších bolestí současné světové ekonomiky. Jedním z tuzemských symbolů téhle krize je i letiště v Hradci Králové, kde největší česká automobilka musela zaparkovat skoro dokončené vozy, pro něž neměla klíčové polovodiče. Je ale asi jasné, že tento hlad jednou skončí. Ukazují to i plánované investice zásadních výrobců čipů. Polovodičový byznys je silně cyklický a časy neúrody střídá v rozmezí čtyř až šesti let doba nadúrody, ...