nejvyspělejší státy světa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nejvyspělejší státy světa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Svět s napětím sleduje, jak ostře zareaguje Čína na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Peking zatím oznámil několikadenní vojenské cvičení na různých místech v okolí ostrova, který považuje za své území, a uvalil na něj hospodářské sankce. Odborníci se přesto domnívají, že anektovat Tchaj-wan se v nejbližší době nepokusí. Roli v tom zcela jistě hrají obavy Číny ze západních sankcí, ale také váha ostrova, kterou získal díky vyspělému polovodičovému průmyslu.
Rozsáhlé americké sankce, které měly zpomalit pokrok Číny v oblasti polovodičů, nepomohly. Největší tamní zakázkový producent čipů, společnost SMIC, kterou majoritně ovládají čínská vláda a armáda, zvládla výrobu polovodičů 7nm procesem (nejtenčí spoje struktury polovodiče mají tloušťku sedm nanometrů – pozn. red.). Čína tak v možnostech zakázkové výroby překonala USA a Evropu. Pokročilejší jsou pouze polovodičoví giganti Tchaj-wan a Jižní Korea.
Hlasovat ve volbách, získat recept od lékaře nebo zkontrolovat školní prospěch potomka. To všechno je v Estonsku možné provádět online. Malá pobaltská republika již zdigitalizovala prakticky všechny úřední úkony. Jak jí to pomohlo obstát při covidové pandemii? A v čem se u ní může Česko inspirovat? Na to deníku E15 odpovídal Ott Velsberg, vládní datový ředitel na estonském ministerstvu hospodářství a komunikací, který byl hostem letošní mezinárodní konference Digitální Česko v Praze.
Světové ceny pšenice vyskočily v reakci na víkendový zákaz vývozu této obiloviny z Indie, jež je jejím druhým největším producentem. Lidnatá země opatřením po vlně veder reaguje na zdražování na domácím trhu. Pěstování a dodávky pšenice však ohrožují i další faktory – kromě války na Ukrajině také drahá hnojiva, kvůli čemuž hrozí nižší úroda. Experti se tak obávají, že se svět příští rok bude potýkat s nedostatkem potravin. Situaci by mohla ještě zhoršit protekcionistická opatření po vzoru Indie.
Otevřené hranice pro všechny migranty jsou podle amerického profesora ekonomie Bryana Caplana tou nejkratší cestou k celosvětové ekonomické prosperitě. Mnohonásobně zvýší světovou produktivitu a poskytnou víc příležitostí nejen migrantům, ale i starousedlíkům, tvrdí ve své komiksové knize „Otevřené hranice: Etika a ekonomie migrace“, která loni vyšla v češtině. „Z volného pohybu budou těžit jak chudší země, tak i ty bohaté. Evropská unie je fenomenální úspěch,“ domnívá se profesor, který se věnuje ekonomii...
Norsko je nejvyspělejší elektromobilovou zemí na světě. Vydali jsme se proto prozkoumat ten pověstně skvěle fungující e-systém zblízka. Ano, po norských silnicích se prohání jedna Tesla za druhou, což je balzám pro oči i uši. Nabíjecí infrastruktura nás však vrátila do tvrdší reality.
Moderní technologie postupně pronikají do všech podnikatelských odvětví. Avšak třeba v případě náboru a školení zaměstnanců v Česku k žádným výrazným inovacím za poslední desítky let nedošlo. Tento trend hodlají změnit Martin Možnar a Radim Tvrdoň, jejichž startup WeBoard využívá při tréninku pracovních sil umělou inteligenci a před dvěma týdny zvítězil ve startupové soutěži na E15 Technologic Festivalu. „Naše tréninky s využitím virtuální reality dokážou navodit pocit opravdové osobní zkušenosti,” říká ...
Evropská komise, která je exekutivním orgánem Evropské unie a která plní i roli antimonopolního úřadu, vyměřila nadnárodním finančním institucím UBS, Barclays, RBS, HSBC a Credit Suisse pokutu 344 milionů eur (8,7 miliardy korun) za kartel při obchodování s měnami.
Před pár dny viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar na Twitteru psal, že při debatě se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyen zdůraznil, že takzvaný Green Deal musí být především Real Deal. Tady je třeba zdůraznit, že Špicar patří mezi ty, kteří trpělivě obhajují výhody členství v Evropské unii a patří i mezi zastánce přechodu na bezemisní ekonomiku. Pokud tedy i on vznese námitky, že současné cíle jsou nereálné, situace je skutečně vážná. Radek Špicar je ovšem také diplomat.
Jedním z nejdůležitějších úkolů nové české vlády, která vzejde z říjnových voleb, bude transformace na zelenou ekonomiku. Evropská unie se snaží členské státy tlačit k tomu, aby co možná nejdříve dosáhly uhlíkové neutrality. Příští kabinet přitom může vzhledem k blížícímu se předsednictví Česka EU do značné míry ovlivnit průběh a podobu této ekonomické proměny celé Evropy.