nejvyspělejší země světa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nejvyspělejší země světa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Deník E15 přináší ve spolupráci s fondem J&T Arch Investments 1. díl ankety s výraznými osobnostmi tuzemského byznysu, které odpovídají na otázku, na čem může Česko založit svůj rozvoj v příštích dvou až třech desetiletích, aby prosperovalo.
Bezpečný přístav, ostrov stability. V posledních letech pozapomenutá synonyma zlata vrátil naplno do hry letošní rok plný geopolitické a potažmo i ekonomické neurózy. Výsledkem jsou rekordní objemy zlata v aktivech centrálních bank, a to včetně tuzemské. Česká národní banka tak měla ve svých sejfech na počátku letošního prosince žlutý kov v hodnotě bezmála 16 miliard korun, tedy nejvíce od rozdělení Československa v roce 1993. Přesto zůstává Česko výší svých zlatých rezerv daleko za nejvyspělejší částí ...
Stál u porážky Vladimíra Mečiara v devadesátých letech, poté reformoval slovenskou ekonomiku. Někdejší slovenský ministr financí Ivan Mikloš silně ovlivnil to, jakým směrem se Slovensko v posledních třiceti letech vydalo. V současné době radí moldavské vládě a na Ukrajině se podílí na plánování obnovy válkou poničené země. „Pokud se Ukrajina nevrátí do svých původních hranic, nejenže nebude na Ukrajině stabilita, ale ani nebude možné, aby mezinárodní společenství zrušilo sankce vůči Rusku,“ říká v ...
Už za měsíc se světoví lídři sjedou do egyptského Šarm aš-Šajchu, aby prodiskutovali, jak jejich státy pokročily v boji proti klimatickým změnám. Na organizaci 27. klimatické konference OSN neboli COP27 se jakožto předsednická země Evropské unie podílí také Česká republika. Experti nicméně přiznávají, že letošní rozhovory budou mimořádně složité a nové ambiciózní cíle ve snižování uhlíkové stopy z nich pravděpodobně nevzejdou.
Během pouhých dvou uplynulých týdnů až o pětinu dražší. Takové je financování českých státních výdajů prostřednictvím nově vydávaných vládních dluhopisů, za které investoři požadují začátkem října podstatně vyšší úrok. Chtějí se tak zajistit proti sílící hrozbě dlouhodobě vysoké inflace. Zdražující české dluhy přitom zčásti kopírují vývoj ve světě, zčásti jsou ale podle odborníků odrazem relativně štědré rozpočtové politiky v boji s energetickou krizí. Výsledkem je hrozba rychleji rostoucích nákladů státu ...
Ten, kdo volá po dosažení dohody, která by umožnila Putinovi „zachovat si tvář“, se hluboce mýlí, říká Vladimír Votápek, ředitel The Prague East Institute a bývalý generální konzul České republiky v Petrohradu. Ruský prezident a jeho režim podle Votápka pro Evropu znamenají existenciální ohrožení. Ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ zkušený analytik hovoří také o důsledcích kontroverzní zprávy z dílny Amnesty International nebo o tom, jak důležitý je vývoj na Ukrajině pro zachování nezávislosti Tchaj-wanu.
Svět s napětím sleduje, jak ostře zareaguje Čína na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Peking zatím oznámil několikadenní vojenské cvičení na různých místech v okolí ostrova, který považuje za své území, a uvalil na něj hospodářské sankce. Odborníci se přesto domnívají, že anektovat Tchaj-wan se v nejbližší době nepokusí. Roli v tom zcela jistě hrají obavy Číny ze západních sankcí, ale také váha ostrova, kterou získal díky vyspělému polovodičovému průmyslu.
Rozsáhlé americké sankce, které měly zpomalit pokrok Číny v oblasti polovodičů, nepomohly. Největší tamní zakázkový producent čipů, společnost SMIC, kterou majoritně ovládají čínská vláda a armáda, zvládla výrobu polovodičů 7nm procesem (nejtenčí spoje struktury polovodiče mají tloušťku sedm nanometrů – pozn. red.). Čína tak v možnostech zakázkové výroby překonala USA a Evropu. Pokročilejší jsou pouze polovodičoví giganti Tchaj-wan a Jižní Korea.
Válka na Ukrajině vyvolala na mezinárodních trzích mnoho nejistoty zejména v oblasti energetiky. Důvodem je dlouholetá závislost řady evropských zemí včetně Česka na dodávkách ropy a zemního plynu z Ruské federace. Současná krize však může být podle expertů zároveň jedinečnou šancí, jak se zbavit ruských fosilních paliv rychleji a přejít na obnovitelné zdroje energie.
Poblíž televizního a rádiového vysílače Praha – Cukrák nedaleko od Zbraslavi vyroste další datové centrum Českých Radiokomunikací (CRA). Telekomunikační společnost tam vlastní pozemek se třemi středovlnnými vysílači AM (amplitudová modulace – pozn. red.), jež se mají zbourat. „Investice do nového datacentra vyjde až na miliardu korun,“ sdělil deníku E15 nový generální ředitel ČRA Miloš Mastník.