nejvyšší důchody v české republice - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nejvyšší důchody v české republice, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Prezident Petr Pavel nakonec přes některé výhrady podepsal novelu zákona o důchodovém pojištění. Uvedl to v pátek po poledni v tiskové zprávě. Ocenil snahu vlády zlepšit hospodaření veřejného rozpočtu a systematickou práci na zvýšení dlouhodobé finanční udržitelnosti důchodového systému. Opět však upozornil na náhlost některých opatření, zejména na zkrácení doby nejdřívějšího možného odchodu do předčasného důchodu. Další výhrady sdělil premiérovi Petru Fialovi (ODS) a ministrovi práce a sociálních věcí ...
V roce 2023 chce stát podle svých plánů vyplatit měsíčně na příspěvcích na bydlení okolo 1,1, miliardy korun. Kromě navýšení se sjednotila také pravidla pro získání příspěvku na bydlení pro lidi v Praze a ve zbytku České republiky. Jak? Kdo může o příspěvky na bydlení žádat a jak se vypočítají?
Poslanci schválili návrh Ministerstva práce a sociálních věcí týkající se úpravy předčasných důchodů a valorizací. Ten mění pravidla navyšování důchodů a podmínky odchodu do předčasného důchodu. Zákon nyní čeká projednání Senátem, kde by se mohl dostat na řadu již příští týden. Změny by mohly začít platit již od září 2023.
Nové developerské projekty s nájemním bydlením nebudou mít na dostupnost bydlení velký vliv, je přesvědčený sociolog Martin Lux. „Vliv bytové výstavby na vývoj cen se u nás dlouhodobě přehání. Základní faktory v pozadí vývoje cen i nájmů jsou stále stejné – příjmy, nezaměstnanost, demografie,“ říká sociolog, podle kterého ceny bytů klesnou až s další hospodářskou krizí.
Na trhu s bydlením se nyní pohybuje generace třicátníků, která by měla pomalu přecházet do vlastního bydlení, ale místo toho zůstává v nájmu. Není to jenom proto, že touží po flexibilitě nájmů, jak tvrdí někteří politici i developeři, ale jednoduše proto, že na koupi vlastního bytu momentálně nemají. Rostoucího zájmu o nájemní bydlení se nyní snaží využít investoři, developeři, institucionální pronajímatelé i obce a města. Ne vždy se přitom jedná o dostupné bydlení.
Postupné zvyšování důchodového věku, nižší pravidelné i mimořádné valorizace penzí či přísnější podmínky pro předčasný odchod na odpočinek. Nejzásadnější úsporná opatření vlády v důchodovém systému mohou platit jen několik málo let. Nepopulární kroky, které mají podle kabinetu zachovat právo na důstojné stáří i současným dvacátníkům a třicátníkům, slibují ANO a SPD po možném volebním vítězství za dva roky zrušit nebo změkčit.
Ministerstvo financí vydalo v minulém týdnu zprávu o vývoji příjmů a výdajů spojených s českým průběžným systémem důchodového pojištění od letošního ledna do července. A není to hezké čtení.
I letos se chystají desítky tisíc lidí odejít z ekonomicky aktivního života na odpočinek. Důvodem je vládní zpřísnění podmínek pro předčasný důchod, které má platit od září. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) obdržela od ledna do konce července téměř 69 tisíc žádostí, na něž se vztahují ještě stávající pravidla. Když bude zájem pokračovat dosavadním tempem, může už tento měsíc padnout loňský rekord. Za celý minulý rok se pro předčasnou penzi rozhodlo více než 80,5 tisíce občanů.
Předsedou Ústavního soudu v pátek prezident Petr Pavel jmenoval někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu. Od úterý nahradí ve funkci končícího Pavla Rychetského. Tuto změnu ale zcela zastínila kauza soudce Roberta Fremra, s jehož nominací do Ústavního soudu senátoři nakonec na začátku srpna vyslovili souhlas.
Schodek státního rozpočtu ke konci července mírně klesl na 214,1 miliardy korun z červnových 215,4 miliardy korun, oznámilo ministerstvo financí. Výsledek hospodaření státu za prvních sedm měsíců roku je přesto druhý nejhorší od vzniku samostatného Česka. Loni byl deficit ke konci července 192,7 miliardy korun.