nejvyšší hdp - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nejvyšší hdp, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V polovině června si Česká republika připomene dvacet let od referenda, v němž se občané 77 procenty hlasů vyslovili pro vstup do Evropské unie. Členem evropského bloku se naše země stala o necelý rok později. Jak tento krok ovlivnil tuzemskou ekonomiku? Proč ani po dvou dekádách v unii neplatíme eurem? A co by se stalo, kdyby tehdejší hlasování dopadlo jinak?
Tempo zadlužování tuzemského veřejného sektoru bylo v letech 2020 až 2022 jedno z vůbec nejvyšších v celé Evropské unii. Kromě bezprostředních dopadů pandemie, války na Ukrajině a vysokých cen energií české veřejné finance zatěžuje vysoký strukturální deficit, který s pozicí ekonomiky v cyklu nesouvisí.
Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí klesla meziročně o 0,4 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na začátku května statistici předpokládali pokles o 0,2 procenta. Ekonomika klesla v meziročním srovnání poprvé od prvního čtvrtletí 2021. Ve srovnání s předchozím kvartálem hrubý domácí produkt (HDP) v prvních třech měsících letošního roku stagnoval. Také v tomto případě je odhad horší, původní počítal s mezičtvrtletním růstem o 0,1 procenta.
Po dvou letech pandemického útlumu se český export znovu nadechl k růstu. Zatímco směrem do Ruska se loni vývoz smrskl z 85 miliard téměř na nulu, na Ukrajinu – hlavně na západ země – znovu sílí. Stejně jako export do postsovětských zemí, na které se nyní čeští exportéři zaměřují. Velkou příležitost představuje pro Čechy i Severní Amerika nebo jihovýchodní Asie, soudí generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal. „Potřebujeme vyšší přidanou hodnotu postavenou na české šikovnosti, umu, nápadech, ...
Zatímco konsolidační balíček vlády vyvolal poprask, důchodová reforma ministra Mariana Jurečky žádné velké pozdvižení ani protesty nevyvolala. Nejde totiž o skutečnou reformu, ale drobné změny parametrů, jejichž dopady pocítí jen mladší generace, která od českých penzí pranic nečeká.
Před pár týdny oznámený předběžný odhad HDP za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou statisticky vykazovanou hodnotu, ale vzrostla. Nás v Komerční bance to potěšilo. V podstatě jako jediní jsme se domnívali, že recese druhé poloviny loňského roku byla pouze technického rázu.
Sedmiprocentní sazba je pro inflací zkoušené Česko dostatečná. Země se s ní bude i skrze drahé hypotéky zřejmě ale prát déle, než lidé, a dokonce i analytici České národní banky předpokládali. Důvodem je hrozba, že boj se zdivočelými cenami ustrne na půl cesty. „Je pro mě logické držet současné sazby delší dobu, než nám doporučuje model. Abychom si byli jisti, že ekonomiku zchladíme a přesuneme zpět do nízkoinflačního módu. Pro mě osobně to bude pokles jádrové inflace, tedy růst cen neobsahující energie, ...
Konzervativní Nová demokracie (ND) sice znovu uspěla v řeckých volbách, nebude jí to však stačit k parlamentní většině. Premiér Kyriakos Mitsotakis nechce hledat koaliční partnery a věří, že levicovou Syrizu porazí za pár týdnů znovu. Pravice se snaží voličům prodat hospodářské úspěchy posledních let, díky kterým se země vzpamatovává z dluhové krize. Řekové se však stále potýkají s nízkou životní úrovní.
Dosud v Evropské unii fungoval systém emisních povolenek, který bez zavedení uhlíkových cel znevýhodňoval unijní výrobce. Napravit to má uhlíkové clo, takzvaný systém CBAM, který je doplňuje. Daňový poradce Aleš Reho, jenž se uhlíkovému clu ve společnosti PwC věnuje, očekává, že v Česku to postihne především automobilový průmysl. „Automobilek se uhlíkové clo na ocel dotkne poměrně výrazně. Je to ale zároveň příležitost podívat se znovu na svůj dodavatelský řetězec a snažit se jej optimalizovat,“ je ...
Současné ceny emisních povolenek jsou nyní v Evropě na „správných“ úrovních, říká ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ Paul Jackson, globální vedoucí výzkumu alokace aktiv společnosti Invesco. Jackson připouští, že vysoké ceny za uhlík podlamují konkurenceschopnost některých evropských odvětví – v jiných oblastech však podle něj zase konkurenceschopnosti prospívají.