německé stavebnictví - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu německé stavebnictví, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Inflace, která stále nepadá na snesitelnou úroveň, dál dusí německou ekonomiku. Statistiky ukazují pokles tržeb v maloobchodech, zpomalil se i výkon celého hospodářství. Na některé obory dopadlo zdražování ale ještě mnohem zásadněji, takže se mluví o rozsáhlé krizi a možném kolapsu trhu.
Někdejší vůdce polské opozice Jan Rokita před osmnácti lety vysvětloval autorovi tohoto článku, proč má Česko lepší silnice než Polsko. Češi podle něj byli ochotni investovat do veřejné infrastruktury, zatímco v Polsku tradičně zůstávalo více peněz v kapsách jeho obyvatel. Z dnešního pohledu zní tehdejší Rokitova slova jako zcela odtržená od reality. Polsko od té doby masivně budovalo dálnice, zatímco Česko silně zaostalo.
Trh průmyslových hal žil po léta ve stínu kanceláří a obchodních center. Pandemie covidu však převrátila svět nakupování naruby a ze zásobování e-shopů se stal klíčový byznys. Vizionář Milan Kratina, nadšený pro budování moderní výrobní a logistické infrastruktury, začal rychle stoupat po žebříčku miliardářů. Firma Accolade, kterou založil a z poloviny vlastní, investuje do výstavby hal, jež pak už pronajaté zpravidla končí v jejím fondu. Své peníze Kratinovi svěřily už tisíce investorů.
Firmy se potýkají s nebývalým množstvím tržních rizik najednou. Kromě vysokých cen energií nelze předjímat ani míru inflace. Navíc stále není jasné, jak bude vypadat vládní podpora pro byznys. Firmy by měly zůstat opatrné a snažit se minimalizovat rizika i zajištěním úvěrů a pohledávek, říká v rozhovoru generální ředitel úvěrové pojišťovny Credendo – Short-Term EU Risks Christoph Witte.
Německé hlavní město se za několik let dočká nové dominanty. Letiště Berlín-Tegel, které bylo v roce 2020 uzavřeno, se promění v projekt nazvaný Berlín TXL. Na rozloze 500 hektarů zde má vyrůst nová rezidenční čtvrť, výzkumná a průmyslová zóna, studentský kampus či velký 200hektarový park. Dokončení první stavební fáze je plánováno na rok 2027. Celý projekt vyjde na osm miliard eur, tedy zhruba 196 miliard korun.
Samé rekordy vesměs spojené s výročím znovusjednocení v roce 1990 zaznamenává v těchto dnech sousední Německo. Největší ekonomika Evropy vykazuje nejvyšší inflaci v poválečných dějinách. Od roku 1951 nerostly ceny v Německu o deset procentních bodů, jako je tomu dnes. Psychologická hranice inflace deset procent je sice podle německých ekonomů inflačním vrcholem, vzhledem k pokračující válce na Ukrajině a energetické krizi jde možná jen o zbožné přání.
Strmý růst cen surovin, materiálů a energií tvrdě dopadá i na tradiční český podnik Gumárny Zubří. Zde vyráběné autokoberce, krytky či různá těsnění odebírá například Škoda Auto, Toyota či Hyundai, ale i firmy ve stavebnictví či zemědělství. „Při jednáních s nimi už musím situaci vyhrocovat. Buď akceptují zvýšení sjednaných cen, anebo odstoupíme od smluv. Společnost by se měla bavit o krizovém scénáři. Zdražení, které domácnosti dosud pocítily, není zdaleka konečné,“ říká generální ředitel Gumáren Zubří ...
Už nejen bagry, na zkušební polygon BMW u Sokolova vyjedou i první „bavoráky“. Německá automobilka koncem června spustí zkušební provoz v areálu, kde bude testovat nejmodernější autonomní vozy či elektromobily předtím, než je uvede na světové trhy. Projekt za tři sta milionů eur (7,4 miliardy korun) je klíčový jak pro BMW, tak pro Karlovarský kraj, jenž se odklání od uhelného hospodářství a do zkoušek aut budoucnosti vkládá velké naděje.
Okamžité odpojení od dodávek ruského plynu by znamenalo pro tuzemský průmysl katastrofu. Stát má přitom jen omezené možnosti, jak podnikům pomoci. Evropská unie bude muset kvůli válce na Ukrajině upravit Green Deal, své hlavní klimatické cíle však nezmění. Shodli se na tom čeští politici a energetičtí experti na konferenci E15 Premium, která se konala ve středu v pražském hotelu Four Seasons.
Nedostatek surovin a dílů, narušení dodávek z Číny, válka na Ukrajině a následná komplexní krize výroby automobilek v Evropě výrazně omezuje nejen nabídku osobních, ale i nákladních automobilů. Poptávka dopravců po kamionech vysoce převyšuje tempo, jakým je automobilky dodávají na trh. Na zdražující nové vozy čekají kupci přes rok. Nepojízdná je kvůli nedostatku dílů navíc i část teprve nedávno pořízených vozů.