nemocenské dávky 2021 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nemocenské dávky 2021, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kdo má na rodičovský příspěvek nárok a jak podat žádost? Co platí, pokud jste OSVČ? Jak se rodičovský příspěvek liší od mateřské? Jak na výpočet? A jak se změní výše rodičovského příspěvku v roce 2024? Vše se dozvíte v článku, s výpočtem vám pomůže naše kalkulačka.
Změny do zaměstnávání na takzvané dohody, zkrácené pracovní úvazky, přináší novela zákoníku práce. Dohodáři začnou častěji odvádět z uzavřených dohod pojistné odvody, ale nově i čerpat dovolené a nemocenské dávky.
Zatímco nárok na mateřskou má pouze rodič splňující účast na pojištění, tak rodičovský příspěvek náleží vždy. Souhrnná částka rodičovského příspěvku je stejně vysoká, nerozhoduje příjmová ani majetková situace. Podívejme se mimo jiné i na praktických příkladech, co je dobré vědět o rodičovském příspěvku.
Zhruba 150 miliard korun má dosáhnout rozdíl mezi letošními příjmy a výdaji ministerstva práce a sociálních věcí. Alarmující rozevření nůžek, které je o desítky miliard větší než v předchozích letech, nastává především kvůli výjimečnému růstu důchodů, některých dávek a jednorázovému pětitisícovému příspěvku na dítě. Předpokládá to novela zákona o státním rozpočtu na tento rok, jež pro rezort počítá s téměř 770 miliardami korun. Oproti loňskému návrhu minulé vlády je to přibližně o třicet miliard více.
Onemocněl vám nečekaně člen rodiny? Pokud s vámi sdílí domácnost, můžete využít možnosti ošetřovného. Kolik peněz za ošetřování člena rodiny dostanete? Pomůže vám naše kalkulačka OČR.
Jednou z oblíbených investic je pořízení nemovitosti za účelem jejího pronájmu. Příjem z nájmu však nepatří mezi daňově osvobozené příjmy a pojí s ním tedy i povinnost ho zdanit. Jak je to s daňově uznatelnými výdaji, jak postupovat při společném jmění manželů, a co změnily daňové novinky?
Při splnění zákonných podmínek vzniká tatínkovi nárok na otcovskou. V roce 2022 budou tatínci pobírat otcovskou o týden déle než v letošním roce. Jak se bude otcovská počítat?
Po rychlém projednání ve Sněmovně prošel návrh MPSV na krizové ošetřovné hladce i Senátem. Rodiče ho díky tomu mohou čerpat už zpětně od začátku listopadu. Rodiče budou moci dávku čerpat například při uzavření škol v souvislosti s epidemií COVID-19. Krizové ošetřovné dosáhne 80 procent denního vyměřovacího základu, minimálně pak 400 korun na den a bude se vztahovat i na tzv. dohodáře, kteří se účastní nemocenského pojištění.
Vláda oznámila, že znovu zavede krizové ošetřovné ve výši 80ti procent základu výdělku. A to se zpětnou splatností od letošního prvního listopadu. Krizové ošetřovné ale musí ještě schválit Sněmovna, Senát a podepsat prezident.