nemocniční poplatky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nemocniční poplatky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Desetitisícovým dluhům, které přerostly v několikamilionové exekuce, může být pro některé lidi brzy konec. Ve čtvrtek začíná takzvané Milostivé léto, tedy mimořádné tříměsíční období, kdy lidem v exekuci stačí zaplatit původní dluh a 908 korun exekutorovi. Úroky, penále a další platby jim posléze budou odpuštěny. Vymanit se z exekucí mohou až stovky tisíc lidí.
Koronavirus sice poškodil byznys řady českých a slovenských miliardářů, ale zároveň pro ně představuje i příležitost. Stejně jako po finanční krizi 2008 mohou na koronavirovém šoku dlouhodobě vydělat, pokud centrální banky budou dál pumpovat peníze do světové ekonomiky a vlády začnou přerozdělovat peníze z rozpočtů.
Řešení problémů s dopravou a suchem, kvalitní nemocnice nebo dostatek míst ve školách. Ale i příspěvky na dovolené, porodné či pastelkovné. Pestrou škálou slibů hýří kandidáti na hejtmany také v letošní kampani před krajskými volbami. Některé návnady však přesahují kompetence krajů, jiné se už řadu let opakují.
Zdravotní pojišťovny chtějí platit praktické lékaře za odvedenou práci, odmítají zvyšovat paušály za registrované pacienty. Nejen nemocniční, ale také praktičtí doktoři požadují příští rok o deset procent vyšší příjmy. „Měli bychom posilovat motivace pro lékaře, aby bylo více preventivních prohlídek. Prospělo by to i zdraví obyvatel,“ uvedl náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Honěk.
Péče o pacienty rozhodně není ohrožena způsobem, jaký prezentuje Česká lékařská komora (ČLK), která mluví o hrozbě uzavírání nemocnic kvůli nedostatku lékařů a sester. Shodli se na tom dnes zástupci Koalice soukromých lékařů (KSL) s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). ČLK prosazuje skokový růst platů v nemocnicích. Podle KSL ale prosté zvýšení platů problémy českého zdravotnictví nevyřeší, nutné jsou systémové změny.
Největším rizikem a problémem českého zdravotnictví je nedostatek kvalifikovaného personálu, shodl se ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s odboráři. Slíbil jim, že bude usilovat o další peníze pro resort, a vyzval odbory, aby podpořily jeho snahy o další příliv peněz do zdravotnictví. Ministr je přesvědčen o tom, že zdravotnictví není černou dírou, jak tvrdí jeho kritici, a že má-li se zajistit kvalitní péče, musí ministerstvo dostat další peníze.
Starší dluhy za neuhrazený pobyt v nemocnici v sazbě 60 korun za den lze vymáhat exekučně i poté, co Ústavní soud (ÚS) v roce 2013 regulační poplatek zrušil. Dnes ústavní soudci vyhověli stížnosti Psychiatrické nemocnice v Bohnicích a vyslovili se k časovým účinkům svého staršího nálezu. Momentálně se v nemocnicích už neplatí, vláda regulační poplatek za pobyt po jeho zrušení neobnovila.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zřejmě letos převede do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun. Peníze by měly posloužit jako náhrada části výpadku příjmů z třicetikorunových regulačních poplatků, které byly od ledna zrušeny. Normu, která převod umožní, hladce schválila Sněmovna. Vládní předlohu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.
Českým systémem veřejného zdravotního pojištění proteče příští rok 239 miliard korun, o devět miliard více než letos. A dnes už je jasné, že tento balík peněz se stane další obžalobou vlády, která navzdory ekonomickému růstu i veřejné podpoře odmítá vládnout.
Od příštího roku bude platit nižší desetiprocentní sazba DPH. Vztahovat se bude na knihy, kojeneckou výživu a léky včetně veterinárních léčiv. Příslušnou novelu zákona podepsal prezident Miloš Zeman. Prezident také svým podpisem potvrdil definitivní zrušení poplatků u lékaře a za recept.