neshody lidi s volbou prezidenta - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu neshody lidi s volbou prezidenta, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Prezidentské volby skončily a do dalších významných voleb – tedy krajských – zbývá více než rok a půl času. Vládě Petra Fialy (ODS) se tak otevírá dlouhé období, po které se nebude muset za každou cenu řídit voličskými náladami. Ekonomové i třeba zvolený prezident Petr Pavel tak nabádají kabinet k prosazení nepopulárních reforem, ať už je to budoucnost důchodů, nebo konsolidace veřejných financí.
V nadcházejících komunálních volbách se pokusí pražský náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček resuscitovat značku STAN, která v Praze značně utrpěla kauzou Dozimetr. Hlaváček trvá na tom, že o počínání exnáměstka Petra Hlubučka neměl potuchy. „Jsem stále fascinovaný těmi, kteří říkají, že to věděli. A přitom nic neudělali. Já jsem věděl, že s ním budu mít v lidsko-odborné rovině problém, ale vůbec mě nenapadlo, že přijde něco takového. Já mám svědomí čisté,“ říká v rozhovoru pro deník E15.
Volební období současné vlády se chýlí ke konci a nyní lze s jistotou říct, že se opět nepodařilo prosadit důchodovou reformu. Byť se strany ve volebních programech předhánějí – a do velké míry shodují – v tom, jak upravit důchodový systém, začíná u dnešních dvacátníků, třicátníků a čtyřicátníků převládat nervozita z toho, jak bude jednou vypadat jejich penze a zdali by se neměli zajistit sami. Už téměř třicet let mají Češi možnost spořit v soukromých penzijních fondech, ty konzervativní jsou však v ...
Běloruská běžkyně a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Kryscina Cimanouská obvinila zástupce národního olympijského výboru, že se ji pokusili donutit k návratu z olympijských her v Tokiu do vlasti. Cimanouská by měla závodit pondělí v běhu na 200 metrů, ale běloruský tým ji odvezl na letiště. Tam se atletce podařilo zalarmovat místní policii a do letadla mířícího do Istanbulu nenastoupila. Pomoc Cimanouské nabídli i čeští politici.
Polsko a Maďarsko zůstávají notorickými černými ovcemi zpráv Evropské komise o stavu demokracie a právního státu. Jednání jejich vlád ohrožuje finanční toky nejen z Bruselu, ale také z Norských fondů. Média plní informace o kontroverzních zásazích Varšavy a Budapešti do vzdělávání či práv menšin. Přesto se maďarský Fidesz a polská strana Právo a spravedlnost (PiS) drží na politickém výsluní a je otázkou, zda je někdo může ohrozit. Naději na změnu mají patrně v rukou mladí.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Prezident USA Donald Trump v pondělí naznačil, že by v případě svého vítězství v úterních volbách zřejmě vyhodil ze svého týmu uznávaného epidemiologa Anthonyho Fauciho. Expert se těší v boji s pandemií covidu-19 větší důvěře veřejnosti než Trump, s prezidentem se však v poslední době výrazně rozchází v názorech ohledně toho, jak se vypořádat s šířením nákazy. O víkendu pak prezidentovo počínání otevřeně kritizoval v rozhovoru s deníkem The Washington Post.
Předvolební rok ve Spojených státech je mimořádně napjatý. Kromě koronakrize se v létě potýkaly s rozsáhlými nepokoji, které dosud zcela nevyhasly. Vyvolala je smrt černocha George Floyda po policejním zásahu. Protesty rozvířily širokou debatu o militarizaci policie, rasismu, sociální nerovnosti a frustraci z pandemie. Patrně i povzbudily různé radikály, kteří dlouhodobě tyjí z hlubokého společenského příkopu v zemi.
Návrh státního rozpočtu na příští rok, prozatím se schodkem 320 miliard korun, odmítli na pondělním jednání tripartity zástupci podnikatelů i odboráři. Chybí v něm totiž avizované daňové změny, zejména zrušení superhrubé mzdy. Vláda Andreje Babiše (ANO) by se měla podle nich lépe připravit na výdaje, které budou nutné k záchraně ekonomiky sužované koronavirovou pandemií. Kabinet by měl rozpočet schvalovat příští týden.