nevypusť duši - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nevypusť duši, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
E15 Cast je nový zpravodajský podcast deníku E15, ve kterém vám každý všední den nabízíme přehled nejdůležitějších zpráv a rozhovor na aktuální téma, které hýbe současným byznysem. V dalším díle přivítal šéfredaktor Nikita Poljakov zakladatelku organizace Nevypusť duši Marii Salomonovou.
Podle statistik ministerstva školství a tělovýchovy dokončilo magisterské studium na jedné z osmi pedagogických fakult v České republice v minulém roce přibližně 2600 studentů. Absolventi tím získali nejen magisterský diplom, ale především pedagogické minimum, které je pro práci učitele nezbytné. I přes to všechno téměř třetina nových kantorů přemýšlí o odchodu z pedagogického prostředí. Důvodem jsou nejenom nízké platy začínajících učitelů, ale i prvotní šok z reality, která na ně ve třídách čeká.
Zvyšující se nároky, překotné tempo současné doby, nejistota budoucího povolání. To vše zahlcuje dnešní vysokoškolské studenty. Nadměrný stres se pro mnohé z nich stává každodenní realitou, dlouho pak na sebe nenechá čekat rozvoj úzkostí až deprese. Pozornost tuzemských médií si v poslední době získal tragický příběh studenta práv, který neunesl neúspěch u státnic a vzal si život. Spojení slov student, deprese či sebevražedné myšlenky jsou však v titulcích k vidění stále častěji. Kam se mohou obrátit ...
„Když jsem se odstěhoval od rodiny, uvědomil jsem si, že nemám ponětí, kdo jsem,“ vzpomíná Martin, student sociální antropologie. A podobné pocity zaplavují stále více z nás. S nástupem konzumního života a extrémního tlaku na výkon nabývá péče o mentální zdraví nebývalé důležitosti. Lidé trpící duševními problémy však na pomoc často jednoduše nedosáhnout. Studenti, kteří projevují depresivní symptomy disproporčně více než zbytek společnosti, jsou totiž často v takové finanční tísni, že si placenou péči ...
Zde leží člověk, který každého blbce rozzuřil do nepříčetnosti. Epitafem, který si vymyslel k okrase svého budoucího náhrobku, se prezident Miloš Zeman pochlubil už po své letní dovolené roku 2015. A pak pro jistotu ještě jednou letos těsně před komunálními volbami, snad aby sám nezapomněl.
Meditace a mantry za tlumeného osvětlení v prostorách, kde se přes den učí jóga a k večeru se objevuje podstata vnitřního ženského já. Cesta k pochopení a radostnému přijetí své ženské role – milenky, pečovatelky o rodinný krb, matky a nakonec moudré ženy, která své poznání předává mladší generaci tak jako kdysi pravěké ženy kolem táboráku. Na sociálních sítích zásadně tři tečky za každou větou, aby čtenářky donutily k zamyšlení. Pokud už nějaký ten pátek brouzdáte po internetu, možná už jste rozpoznali ...
O posledním dubnovém víkendu proběhl už druhý ročník filmového festivalu NA HLAVU. Série projekcí, debat a workshopů o duševním zdraví měla za cíl zvýšit povědomí o duševních nemocech a přispět tak k odbourání předsudků, která se s nimi pojí. Jaké to je, být diagnostikován se schizofrenií nebo depresí?
Duševní problémy generace X a Y vidí velká část společnosti jako něco smyšleného. Ačkoli psychické zdraví štítivě zametáme pod koberec, fyzické zdraví a konverzaci o něm vnímáme jako samozřejmou a ničím zvláštní. Proč nás nezaráží povinný tělocvik ve školách, ale psychohygienu bereme jako pozérskou potřebu dnešní doby?
„Nejvíc si vážím prvního textu pro placený blog na stránkách Hospodářských novin, ve kterém jsem komentoval ruský, výhradně pozitivní narativ o anexi Krymu, zatímco mým kamarádům vyhrožovali, že je zabijí,“ říká Vojtěch Boháč, novinář, jenž svou kariéru nastartoval během protestů na Náměstí nezávislosti v Kyjevě, okupace Krymu a který se s novinářským průkazem Deníku Referendum vydal do válkou zmítaného Donbasu. „Vlastně mi tak trochu pomáhá, že kam přijedu, tam se něco po…kazí,“ dodává.
Jedním z častých stereotypů o vysokoškolácích je ten, že se nezajímají o zdravý životní styl. Ponocují, pijí alkohol a kávu po litrech a jejich stravovací návyky jsou noční můrou nutričních poradců. Do jaké míry je tento stereotyp skutečností, záleží na každém z nich. Minimálně ve zkouškovém období však odsouvá stranou zdravý životní styl jejich velká část. Jak jsou na tom ale studenti s péčí o své duševní zdraví? Zajímá tato problematika české univerzity?