nigerie ropa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nigerie ropa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V Nigeru v noci na pondělí vypršelo ultimátum, které dalo Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) armádě, aby navrátila do úřadu svrženého prezidenta Mohameda Bazouma.
Jestli Kreml věřil, že budou evropské země v podpoře Ukrajiny rezervované kvůli své závislosti na ruských energetických zdrojích, pak zažívá hořké zimní zklamání. Starému kontinentu se daří částečně dobrovolně, částečně pod tlakem a také s nemalou dávkou štěstí zbavovat se uhlí, ropy, nafty i zemního plynu od agresora. Může se navíc těšit z toho, že ceny plynu po přechodném dramatickém růstu poklesly a dostaly se na úroveň před zimou 2021.
Cena ropy Brent se aktuálně pohybuje kolem hladiny 80 dolarů za barel, když zhruba od poloviny loňského roku postupně klesá. V minulém týdnu se dostala na několik dní i pod 80 dolarů, k čemuž pravděpodobně přispěla zpráva agentury Reuters, že země OPEC zvýšily v prosinci těžbu o 120 tisíc barelů denně, a to především kvůli stabilizaci produkce v Nigérii.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem sníží produkci ropy o dva miliony barelů denně. Ministři členských zemí skupiny označované OPEC+ se na tom dohodli na své pravidelné měsíční schůzce. Je to mnohem výraznější snížení, než se čekalo, analytici nejčastěji hovořili zhruba o jednom milionu barelů.
Za dva měsíce už země Evropské unie nebudou smět dovážet ruskou ropu po moři a za další dva přijdou kvůli sankcím i o možnost nakupovat produkty z ní. Odklon od suroviny jde sedmadvacítce přitom poměrně pomalu a nákup nafty z Ruska prakticky neklesl od jeho vpádu na Ukrajinu. Itálie navíc musí rychle vyřešit problém s důležitou rafinerií na Sicílii, kterou vlastní Lukoil.
Evropská unie usiluje o dodatečné dodávky plynu z Nigérie. Uvedl to náměstek generálního ředitele energetického odboru Evropské komise Matthew Baldwin, který tento týden jednal s nigerijskými představiteli. EU se nyní v souvislosti s válkou na Ukrajině snaží zbavit závislosti na ruském plynu.
Geopolitické napětí ve východní Evropě povzbudilo růst cen ropy. V poslední době se tak objevila varování, že surovina může překonat magickou hranici stovky dolarů za barel. Jenže obavy o stabilitu ruských dodávek kvůli možnému konfliktu nejsou jedinou příčinou vzestupu cen. Problémem je i rostoucí nepoměr nabídky a poptávky. OPEC a její partneři sice pravidelně papírově slibují zvýšení těžby, realita však za závazky vázne.
Skupina OPEC+ zahrnující členy Organizace zemí vyvážejících ropu a další těžaře včetně Ruska se dohodla na zvyšování dodávek. V únoru by měly stoupnout o 400 tisíc barelů denně. Ropné země tak dávají najevo, že se příliš nebojí delších dopadů varianty omikron na poptávku po surovině. Otázka je, jestli se všem státům podaří vyčerpat přidělené kvóty. Prosincová čísla z Ruska naznačují, že dosáhlo svého těžebního limitu.
Keňský export avokád za první čtvrtletí letošního roku vzrostl o 93 procent na 4,3 miliardy šilinků (zhruba 850 milionů korun). Skok byl částečně dán zrušením zákazu dodávek do zahraničí, kterým vláda brání předčasné sklizni ovoce a poškození reputace keňské produkce. Na plodech hruškovce přelahodného chce totiž v poslední době v Africe vydělat kdekdo a někdy ani není ochotný čekat, až budou správně zralé.
Nejlepším americkým a izraelským výrobcům bojových dronů vyrůstá konkurence v Číně. Tamní státní gigant Aviation Industry Corporation of China (AVIC) se sice kvalitou dronů zatím nevyrovná špičce, bezpilotní „válečníky“ ale prodává za zlomek ceny a zdaleka tolik nebazíruje na profilu zákazníka. Naposledy uzavřel AVIC kontrakt v Nigérii a zakázek mu rychle přibývá, uvedla agentura Bloomberg.