nikon - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nikon, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nikon, nebo Canon? Odvěký spor fotografů přinejmenším v oblasti zrcadlovek rozlouskne japonský výrobce Nikon, který podle tamních médií už novou generaci tohoto typu fotoaparátu nevyvine. Po více než půlstoletí končí jedna technologická éra, která symbolizovala technologický vzestup Japonska.
Čipová válka vedená Spojenými státy proti Číně může mít dopady na evropskou společnost s výlučným a prozatím nenahraditelným postavením na světovém trhu polovodičů. Nizozemská ASML totiž kvůli americkému embargu nemůže do Číny dodávat své nejmodernější stroje na výrobu čipů. Asijská velmoc reaguje zvýšenými investicemi do výzkumu a vývoje a snaží se osamostatnit. Mobilizuje se i Tchaj-wan.
Praktiky firem uplatňované při sběru souhlasu s ukládáním dat o uživatelích formou cookies jsou mnohdy nezákonné. Iniciativy se chopili rakouští aktivisté, kteří automatickým programem po celé Evropě skenují webové stránky a posílají stížnosti místním úřadům. Byly už nahlášeny stovky firem, z toho jedenáct českých. Na další tuzemské společnosti může nově padnout obvinění kvůli zpřísňující se legislativě, která začne platit od ledna.
Výrobce fotoaparátů Nikon pořádá tradiční soutěž v takzvané fotomikrografii. Jde o metodu zobrazení mikroskopického světa. Výhercem 46. ročníku se stala dvojice Daniel Castranova, Bakary Samasa se zobrazením detailu malé ryby s názvem dánio pruhovaný. Na další oceněné se můžete podívat v obsáhlé fotogalerii.
Na záplavě telefonů s foťáky, které jsou často kvalitnější, než tradiční fotoaparáty je paradoxní to, že více a více lidí se vrací ke kořenům a radši si kolem krku pověsí další věc. Je to ekvivalent gramofonu na desky, inkoustového pera, i když můžete psát poznámky do wordu, nebo pákového kávovaru, i když jsou kapse rychlejší.
Japonský výrobce spotřební elektroniky Olympus prodává svou fotografickou divizi společnosti Japan Industrial Partners. Ta například již dříve koupila od Sony její divizi počítačů VAIO. Olympus se chce do budoucna soustředit na byznys průmyslového a zdravotnického zobrazovacího vybavení, typicky mikroskopy a další přesnou optiku.
Fotografie Martina Stranky jsou rozpoznatelné na první pohled. Díky svému jedinečnému rukopisu sbírá tento autor ocenění ve velkém. Stranka se pyšní i cenou Sony World Photography Awards, která je považována za Oscary ve fotografii. Na svých snových snímcích řeší vztah člověka a prostoru či koexistenci člověka s přírodou. Jako jeden z mála otevřeně přiznává práci s photoshopem. Po čtrnácti letech v zahraničí se Stranka vrací do Čech a otevírá velkolepou výstavu Dechem v galerii Mánes.
Po úspěchu své první vzpomínkové knihy fotografií z roku 2017 dostal Robert Vano, rodák ze slovenských Nových Zámků, který v roce 1968 emigroval před vojenskou službou a okupací, nabídku na druhou publikaci. Zaměří ji na období před návratem do ještě bývalého Československa v roce 1990. „Bohužel nemám žádné snímky před emigrací, takže začnu rokem 1968,“ říká v rozhovoru pro E15 & Byznys Vano, který nafotil již podruhé kampaň módní značky Blažek specializující se na pánskou módu.
Kirovský závod založil roku 1801 císař Pavel I., aby se zde vyráběly dělové koule. Strojírenská výroba se rozjela o deset let později a továrna bez přestávky v petrohradském přístavu taví, slévá a kouří dodnes. Nahlédněte do ní prostřednictvím fotografií Viktora Máchy.
Barbora Reichová, fotografka deníku Sport, je jednou z mála výrazných žen sportovní fotografie. Nyní autorka představuje svou desetiletou tvorbu v Nikon Photo Gallery. Její snímky vynikají vyváženou kompozicí, nápadem a někdy až nečekaným minimalismem.