nízké mzdy česká republika - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nízké mzdy česká republika, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pracovní trh zůstává přehřátý. Chybějí potřební kandidáti, jinak by podle šéfa společnosti Grafton Recruitment Martina Mala neprobíhal takový tlak na zvyšování mezd a války mezi jednotlivými zaměstnavateli o zaměstnance. Nabírat chce proto podle personální agentury ManpowerGroup v posledním čtvrtletí až třetina firem, jenže pětina plánuje propouštět. Vyhlídky firem se tak zhoršily. Hlad po lidech ale přetrvává v oboru IT, mzdy už však dosáhly svého maxima a nerostou.
Česko má od března 2015 nejvíce nezaměstnaných lidí do 25 let, a to 13,7 procenta. Vyplývá to z červnových srpnových dat Eurostatu. Nárůst nastal od května nečekaně rychle, v lednu nezaměstnanost mladých dosahovala jen 7,2 procenta a v květnu 9,5 procenta. Kromě sezonních vlivů, kdy do kategorie nezaměstnaných vstupují absolventi, to patrně způsobila i změna metodologie statistického úřadu. Přibývá také absolventů základních škol, kteří se nedostali na střední školy.
Na trhu s bydlením se nyní pohybuje generace třicátníků, která by měla pomalu přecházet do vlastního bydlení, ale místo toho zůstává v nájmu. Není to jenom proto, že touží po flexibilitě nájmů, jak tvrdí někteří politici i developeři, ale jednoduše proto, že na koupi vlastního bytu momentálně nemají. Rostoucího zájmu o nájemní bydlení se nyní snaží využít investoři, developeři, institucionální pronajímatelé i obce a města. Ne vždy se přitom jedná o dostupné bydlení.
Postupné zvyšování důchodového věku, nižší pravidelné i mimořádné valorizace penzí či přísnější podmínky pro předčasný odchod na odpočinek. Nejzásadnější úsporná opatření vlády v důchodovém systému mohou platit jen několik málo let. Nepopulární kroky, které mají podle kabinetu zachovat právo na důstojné stáří i současným dvacátníkům a třicátníkům, slibují ANO a SPD po možném volebním vítězství za dva roky zrušit nebo změkčit.
Zástupci pětice koaličních stran se shodli na zmírnění konsolidačního balíčku, ustoupili mimo jiné zaměstnavatelům a odborům či obcím. Zůstane zachováno daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů s omezením do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období. Oproti původnímu návrhu dojde k jediné změně v DPH, sazbu pro časopisy a noviny vláda sjednotí na 12 procentech.
Mírný šok těm, kteří si chtějí v Praze koupit byt a nyní vyčkávají na pokles úrokových sazeb, způsobila začátkem srpna předpověď hospodářského institutu Ifo a Institutu pro švýcarskou hospodářskou politiku. Ekonomové a experti na realitní trh ze 133 zemí světa se shodli, že celosvětově můžeme v příštích deseti letech očekávat každý rok zdražování bytů v průměru o devět procent. V Praze prý může být růst dvouciferný, dokonce až dvacetiprocentní. V mediálním prostoru a na sociálních sítích se následně ...
Nejkritizovanější opatření ve vládním balíčku na snížení schodků státního rozpočtu pravděpodobně zmírní Poslanecká sněmovna, na některá možná ani nedojde. Například e-cigarety navrhují některé koaliční strany zatížit nižší spotřební daní a po tlaku firem má být zachováno daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Do konce srpna se také očekává dohoda ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se zástupci obcí o zvýšení daně z nemovitostí.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb.
V naříkání na vlastní osud patří Češi jistě mezi přeborníky. A teď, na sklonku inflační vlny, je naříkání nad cenami tu i onde oblíbenou zábavou v hostincích, na lavičkách u pískovišť i v médiích shánějících kliky a prokliky. A tak naříkáme, že v Polsku je vepřová kotleta o půlku levnější než v Poděbradech, a za chvilku na to, že řízek z té kotlety v restauraci v Dubrovníku stojí dvakrát více než v Praze. Jenže ono je zcela přirozené, že v různých zemích je různě draho. Jak v případě jednotlivých položek ...
V průměru o šestnáct až dvacet tisíc korun ročně si zaměstnaní či podnikající důchodci zatím nepolepší. Návrh novely zákona, která by je osvobodila od sociálního pojištění a měla platit už letos, odmítlo ministerstvo financí. Důvodem jsou dopady na státní rozpočet.