nízkoenergetické domy 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nízkoenergetické domy 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Je to právě rok, co vešly ve známost nové požadavky na energetickou náročnost novostaveb, u nichž jejichž stavebníci podají žádost o stavební povolení od ledna 2022. Vyhláška ministerstva průmyslu o energetické náročnosti, reagující na požadavky Evropské unie, zpřísnila parametry budov téměř na nulovou spotřebu energie. Těmito pravidly se musí řídit bytové komplexy ve velkoměstech, stejně jako rodinné domy na vesnici.
V rámci poslední, čtvrté výzvy se v rámci programu kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám dají získat dotace na výměnu starých, neekologických domácích kotlů. Kvůli blížícímu se zákazu jejich provozu se zaměřují i na domácnosti s nižšími příjmy, kterým nabízejí možnost získat až 95 procent nákladů na výměnu.
Úspornější bydlení je dostupnější než kdy dřív. Ministerstvo životního prostředí totiž podporuje pořízení ekologičtější domácnosti třeba díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám. Od jeho vzniku v roce 2014 už využili žadatelé několik miliard korun a desítky tisíc domácností si splnily sen o lepším bydlení. Dobrou zprávou je, že program stále běží a o dotaci můžete žádat i online.
Chcete-li stavět, utíkejte pro stavební povolení. Od roku 2020 si totiž budete muset pořádně připlatit.
Evropská směrnice o energetické náročnosti budov začne platit už za půl roku. Tato změna přinese povinnost stavět pouze budovy s téměř nulovou spotřebou energie.
I letos pokračují dotace na zateplení, výstavbu pasivních domů nebo zachytávání srážkové vody. Domácnosti, které se pouští do rekonstrukcí, tak mohou požádat o statisíce korun. Jaké jsou podmínky?
Výstavba energeticky úsporných bytů a domů budí vášně. Ne snad proto, že šetřit energiemi by bylo samo o sobě zlé. Mnozí vidí ďábla skrytého v evropských směrnicích, které stanovují, že v příštích letech se má stavařina ubírat právě tímto směrem. Do norem si už nepřekvapivě kopl Václav Klaus, nešetří je ani část developerů. Významná část byznysu je ale vítá.
Ve stínové vládě ČSSD se připravoval na roli ministra financí. Výsledek předčasných voleb mu ale určil jinou budoucnost. Měl by stanout v čele rezortu průmyslu a obchodu. Za jednu z priorit úřadu považuje řešení problémů dvou regionů – moravskoslezského a ústeckého.
Označování nemovitostí k prodeji či pronájmu energetickými průkazy i postupné zvyšování nároků na nízkoenergetickou až pasivní výstavbu dostaly napodruhé zelenou. Sněmovna včera přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a stvrdila novelu zákona o hospodaření energií. Ta převádí do českého práva evropskou směrnici, podle níž musí členské státy Evropské unie do konce roku 2018 zajistit, aby nové budovy veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie.
Elektřina, plyn, teplo. Platby za energie a také vodu jsou jednou z nejvýznamnějších položek rozpočtu každé domácnosti. A to, že za ně platíme rok od roku víc a víc, berou mnozí z nás jako fakt, se kterým se nedá nic dělat. Většinou se dá udělat hodně. Zeptali jsme se odborníků co a jak.