Nku respiratory - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Nku respiratory, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Byl konec května 2020 a z čínského města Si-an vyjel vlak, který završil obří covidové nákupy Babišovy vlády. Později se ukázalo, že miliony roušek a respirátorů naložené na paletách nakupují ministerstva zdravotnictví a vnitra předraženě. Dnes do tohoto hořkého příběhu přibyla další nedobrá zpráva: Až dvacet milionů roušek bude muset na konci roku do spalovny. Expirují a nenajdou využití.
Zmatek a následné značné rozdíly v ceně i kvalitě provázely státní nákupy ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu na začátku epidemie nemoci COVID-19. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), jejíž výsledky dnes úřad zveřejnil.
Zdravotnický materiál za miliardy korun má po zkušenostech z pandemie nyní zamířit do skladů Správy státních hmotných rezerv. Ještě v únoru tam bylo pouze pár desítek tisíc roušek, ochranných obleků či brýlí. „Před pandemií asi nikdo nedokázal odhadnout, zda to je moc, nebo málo. Stav rezerv byl prostě podseklý,“ říká šéf správy Pavel Švagr.
To, jak kdo a za co utrácel během nouzového stavu, začal prověřovat Nejvyšší kontrolní úřad. Kontroloři zamířili na ministerstvo vnitra, zdravotnictví nebo do Správy státních hmotných rezerv. Jde o deset miliard korun. „Jednotlivé nákupy se cenově výrazně lišily. To pro nás byl signál, abychom začali kontrolu připravovat,“ říká prezident NKÚ Miloslav Kala.
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (41, ČSSD) hájí spolustranici a šéfku rezortu práce Janu Maláčovou před kritikou premiéra Babiše i nákup ochranných pomůcek z Číny. „Koncem února jsme vypsali výběrové řízení na ochranné prostředky pro policisty a hasiče. Poptávali jsme desítky tisíc kusů. Řízení jsme museli zrušit, protože se do něj nikdo nepřihlásil,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz s tím, že v pondělí 8. června na Bezpečnostní radě státu představí nástřel novely upravující krizovou legislativu.
Za přepravu zakoupeného zdravotnického materiálu z Číny potřebného pro zvládnutí epidemie koronaviru zaplatil stát dceřiné firmě dopravce China Eastern Airlines 708 milionů korun. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra poskytnutých na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, napsal server Zdopravy.cz. V částce za letecký most nejsou zahrnuty lety nákladních strojů Ruslan nebo přeprava materiálu z Číny letouny Smartwings a ČSA.
Kdo si počká, ten se dočká. Řeč je o prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavu Kalovi, který dostal v závěru svého mandátu příležitost rozehrát velkou hru o kontrolu zjevně předražených státních nákupů zdravotnických pomůcek v době koronavirové krize. Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že jde i o satisfakci v jeho vztazích s premiérem Andrejem Babišem.
Chytrá karanténa nejede, chybí data pro uvolňování opatření, málo se testuje a není plán pro druhou vlnu epidemie. Taková je kritika vlády ze strany předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Podle něj se nouzový stav v zemi zneužívá, mimo jiné i pro podle Bartoše podezřelé nákupy, při kterých se mohly firmy obohatit nezákonně. Podal proto podnět NKÚ a FAÚ a na místě je prý i trestní oznámení.