noční obloha v září - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu noční obloha v září, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zima, jak má být. Spatřit na vlastní oči polární záři patří ke snům téměř každého cestovatele. Noční obloha hrající barvami je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Její kouzelnou atmosféru si vychutnáte v unikátních a tomuto účelu přizpůsobených severských hotelech ve Švédsku, Norsku, na Islandu či ve Finsku.
Dá se tu prohánět na sněžném skútru, řídit psí spřežení, plavit se ledoborcem, běžkovat, toulat se na sněžnicích, projet se na saních tažených soby, lovit ryby na ledových dírkách, přespat v ledovém hotelu, pozorovat polární záři nebo navštívit dům Santa Clause. Vítejte v Laponsku.
Pod hlavičkou projektu Otevřená věda se Akademie věd ČR snaží nalákat středoškolské studenty na stáže a nadchnout je pro vědeckou práci. Ve spolupráci s projektem vám The Student Times přináší článek středoškolského studenta Miloslava Staňka, který se již přes deset let věnuje amatérské meteorologii a který se účastnil stáže s názvem Srážko-odtoková bilance povodí pod vedením Mgr. Soni Hnilicové Ph.D. na Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Na následujících řádcích se dočtete něco o důvěryhodnosti předpovědi ...
Provence, opěvovaná básníky a inspirující umělce, každoročně přiláká také mnoho turistů. Pro rekreační cyklisty nabízí i spoustu krásných cyklovýletů. Uvidí na nich antické památky, místa známá z obrazů slavného Holanďana van Gogha a ochutnají třeba i šedé víno.
Neumí to nic jiného než svítit. Zato tak silně, že v té záři budou hvězdy doslova blednout. Učebnice mají dosud jednoznačný názor: Sirius alias Psí hvězda je nejjasnější hvězda na noční obloze a je také nejjasnější hvězdou souhvězdí Velkého psa. Za chvíli by to už ale nemuselo platit. Ruský tým kosmických inženýrů chce ještě letos vypustit do vesmíru miniaturní družici Maják, která by měla přezářit vše kolem.
Když jde běžný člověk do kina, nikoho to zpravidla nezajímá, maximálně okruhu známých. V neděli večer však šel do kina americký astrofyzik, ředitel Haydenova planetária a jeden z deseti nejvlivnějších vědců na světě, Neil deGrasse Tyson. Nešel však na ledajaký snímek, ale na sci-fi trhák, který v poslední době vyvolává extrémní rozruch mezi filmovými kritiky a sklízí jejich uznání – film Gravitace.
Létu už zbývá jen pár dnů a máme tu další roční období – podzim. Není to však důvod ke smutku, tohle roční období nejsou jen mlhy a pošmourno, ale také spousta barev v přírodě, a když se vydaří „babí léto“, ještě nás slunko ohřeje.
Proboha, je to možné? Je plná hvězd! S těmito slovy astronauta Davida Bowmana z Clarkovy Vesmírné odysey by mohli časem obyvatelé měst hledět užasle na noční oblohu. Dnes tam vidí pouze oranžovou záři, přes niž problikává jen pár nejjasnějších hvězd.
Dvojice ruských astronomů objevila kometu, která je tak jasná, že by ji na konci příštího roku mohli lidé vidět i za denního světla pouhým okem. Na noční obloze by pak podle vědců kometa pojmenovaná C/2012 S1 měla zářit mnohem jasněji než Měsíc v úplňku. Pokud se jejich předpověď naplní půjde podle serveru Astronomynow.com o jednu z nejpamětihodnějších komet historie.
V zámku v Moravské Třebové, označovaném jako renesanční perla, je do poloviny května vystavena Ďáblova bible.