nominální hodnota hdp - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nominální hodnota hdp, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nová prognóza České bankovní asociace pro letošní rok předpokládá jen velmi mírný růst tuzemské ekonomiky o 0,1 procenta. Proti květnové prognóze se odhad nepatrně zhoršil a vrátil se zpět na odhad z kraje letošního roku. Inflaci pro letošní rok stále čeká 11 procent a v jeho závěru kolem osmi procent, vyplývá z nové makroekonomické prognózy, kterou představila Česká bankovní asociace.
Veřejné finance v posledních letech zažívají velké rodeo. Oproti dřívějšku, kdy rozpočet veřejných financí většinou končil červenou nulou, zažíváme nyní deficity v řádu stovek miliard korun. Co hůř, musíme si půjčovat na samotný provoz státu. „Je vidět zlom v myšlení po roce 2019, a zejména v roce 2021, kdy jsme velmi silně změkčili pravidla rozpočtové odpovědnosti. Nejdřív jsme je rozvolnili, pak dokonce vypnuli a jen s velkými obtížemi se vracíme nazpátek,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ ekonom a předseda ...
Po dvou letech pandemického útlumu se český export znovu nadechl k růstu. Zatímco směrem do Ruska se loni vývoz smrskl z 85 miliard téměř na nulu, na Ukrajinu – hlavně na západ země – znovu sílí. Stejně jako export do postsovětských zemí, na které se nyní čeští exportéři zaměřují. Velkou příležitost představuje pro Čechy i Severní Amerika nebo jihovýchodní Asie, soudí generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal. „Potřebujeme vyšší přidanou hodnotu postavenou na české šikovnosti, umu, nápadech, ...
S rostoucím státním dluhem rostou v Česku i vášně. Jedni hrozí státním bankrotem, jiní mávají rukou nad dluhem, který je jeden z nejnižších v Evropě, a zlehčují nutnost úspor. Podle dalších je normální, když státy žijí na dluh. Jak už to v ekonomii bývá, jde o úhel pohledu.
Výrazný vzestup inflace, kterému české hospodářství čelilo od podzimu roku 2021, vedl také v jistých kruzích k nárůstu přesvědčení, že pro státní rozpočet není většího požehnání než právě dvouciferné tempo zdražování. Inflace prý vládě přihrává nezamýšlené příjmy, které „nerozdává lidem“. Státnímu rozpočtu tak údajně pádivý růst cenové hladiny prospívá. Realita však tomuto učebnicovému pohledu na věc způsobuje vážné trhliny.
Na penze nejsou peníze a v dohledné době to bude jenom horší. Představa, že si důchody lze vyvzdorovat a vydemonstrovat či že je nějaká jiná, lepší vláda umí zařídit, je opravdu hloupá.
Převis nabídky peněz v ekonomice nad poptávkou po tomto aktivu je jedním z klíčových předpokladů pro všeobecný růst cen. Pokud k němu dojde v USA, projeví se bez pardonu na globální úrovni. Ve třetím čtvrtletí se množství peněz v americké ekonomice poprvé po 12 letech snížilo – základní podmínka pro zmírnění inflace v USA a následně v celosvětovém měřítku je tímto splněna.
Neefektivně přezaměstnaná ekonomika, která se nikdy nezbavila puncu montovny. Země s měnou, která se jednoho dne může stát terčem kolosální spekulace. Inflační terapie centrální banky spoléhající na jedinou divokou kartu. I takové může být moderní Česko. „Nová bankovní rada ČNB v čele s Alešem Michlem si musí dávat velký pozor na komunikaci. Guvernér bude dost možná muset obdobně jako svého času Mario Draghi říci, že udělá cokoli, aby inflaci stlačil zpět. A to i za cenu, že přehodnotí svůj výrok o tom, že...
Na razantnější snížení inflace si budeme muset počkat až do příštího roku, říká ředitel měnové sekce České národní banky Petr Král. V rozhovoru pro deník E15 rozebírá zatím poslední čísla o vývoji spotřebitelských cen. Probírá i scénář, co by se dělo, kdyby centrální banka loni nezačala se zpřísňováním měnové politiky v podobě razantního zvyšování úrokových sazeb. Inflace by v takovém případě dosahovala podle analýzy ČNB 27 procent namísto červnových 17,2 procenta. „A kurz by byl kvůli mnohem menšímu ...
Tuzemská ekonomika podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu zveřejněného v tomto týdnu vzrostla v prvním kvartálu mezičtvrtletně o 0,9 procenta. To bylo obdobné tempo jako na konci loňského roku a čtvrtý relativně svižný mezičtvrtletní růst ekonomické aktivity v řadě. I tak však byl tuzemský HDP oproti předpandemické úrovni o procento nižší. V tomto ohledu tak ČR za okolními zeměmi zaostává, když ekonomika evropské sedmadvacítky jako celku této úrovně dosáhla již ve třetím loňském čtvrtletí.