nord stream - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nord stream, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rok 2023 je zatím z energetického hlediska ve znamení stabilizace. Stoupající ceny energií znervózňovaly odběratele již v roce 2021, koncem února 2022 vystřelily strmě vzhůru. Spouštěčem bylo především vypuknutí války na Ukrajině, následné sankce uvalené na Rusko a s nimi související ruské kroky. Nakonec došlo i na obávané přerušení dodávek. Česká republika i další evropské státy proto musely začít řešit nejen možné zastropování cen, ale také svou závislost na ruském plynu. Jednu z možností představuje ...
Jestli Kreml věřil, že budou evropské země v podpoře Ukrajiny rezervované kvůli své závislosti na ruských energetických zdrojích, pak zažívá hořké zimní zklamání. Starému kontinentu se daří částečně dobrovolně, částečně pod tlakem a také s nemalou dávkou štěstí zbavovat se uhlí, ropy, nafty i zemního plynu od agresora. Může se navíc těšit z toho, že ceny plynu po přechodném dramatickém růstu poklesly a dostaly se na úroveň před zimou 2021.
Křetínský získal v Británii lukrativní kapacitní kontrakty Ministerstvo zahraničí investuje miliardu do zabezpečení komunikace Finanční správa prověří zisky z kryptoměn Domoplan chystá v Brně výstavbu za miliardy Dobré ráno! Je 53. den roku, svátek má Petr. V tento den před 50 lety byl zahájen provoz na pražském Nuselském mostě. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
Energetická společnost zahájila arbitrážní řízení proti ruské plynárenské společnosti Gazprom. Žádá náhradu škody ve výši zhruba jedné miliardy korun kvůli krácení dodávek zemního plynu v loňském roce.
V únoru loňského roku, když se kolony ruské techniky valily přes hranice Ukrajiny, varovali mnozí analytici před jakýmsi kybernetickým armagedonem, kdy měli ruští experti uvrhnout Ukrajinu prakticky do doby kamenné. Hodinu před začátkem invaze se jim skutečně podařilo shodit satelitní komunikační systém americké firmy Viasat, na kterém byla částečně závislá ukrajinská armáda. Realita dalších měsíců je ale mnohem příznivější, než temné obavy expertůz počátku války.
Západ v čele s Evropou se nyní plně soustředí na to, jak zvládne začínající zimu, a doufá, že jaro by mohlo přinést úlevu v energetické krizi. Část expertů ale varuje, že bude nutné se náležitě připravit na další topnou sezonu, která by mohla být ještě náročnější než ta současná. Kromě problémů s náhradou ruského plynu se navíc svět bude muset soustředit i na problémy s dírou po ruských ropných produktech. Velkým tématem nadcházejícího roku tak může být globální nedostatek nafty.
Dobré ráno! Je 357. den roku, svátek má Vlasta, před 32 lety si obyvatelé Slovinska odhlasovali v referendu nezávislost na Socialistické federativní republice Jugoslávie. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Evropská cesta ze závislosti na ruských fosilních palivech a z energetické krize bude ještě trnitá. Země na starém kontinentu utrácejí stovky miliard dolarů za to, aby spotřebitelům ulehčily situaci. Další úlevu by měl přinést nouzový cenový strop na plyn, na kterém se v pondělí dohodli unijní ministři zodpovědní za energetiku. Vysoké ceny energií se však mohou držet ještě roky. Sílí navíc kritika investic do infrastruktury na dovoz LNG, které jdou proti duchu unijních plánů na snižování emisí.
Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová připustila chyby ve své politice vůči Rusku. „Měli jsme na ruskou agresivitu reagovat rychleji,“ řekla dlouholetá šéfka spolkové vlády týdeníku Die Zeit s odkazem na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym. Stavbu plynovodního projektu Nord Stream 2 ani zpětně nepovažuje za chybu, informovala agentura DPA.
Německý energetický koncern RWE a ruský ropný gigant Gazprom zahajují vzájemnou byrokratickou válku. Kvůli nedodání zemního plynu ruskou společností zahájil RWE arbitrážní řízení. Uvedla to agentura Reuters.