nord stream polsko eu dopis - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nord stream polsko eu dopis, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropa se v panické obavě z nedostatku zemního plynu po utnutí ruských dodávek pustila do honu na surovinu v její zkapalněné podobě. Objevují se však náznaky, že poněkud přestřelila a část drahé LNG infrastruktury zůstane za pár let bez využití. Studie Ústavu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzy (IEEFA) uvádí, že v roce 2030 nebude upotřebena více než polovina kapacity dovozních zařízení. Podle některých názorů je ale na hodnocení brzy, jelikož příští zimy mohou být náročnější než ta letošní.
Dánsko i přes námitky Spojených států ve středu schválilo stavbu plynovodu Nord Stream 2, který bude přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Informovala o tom agentura AP, která uvedla, že souhlas vydal dánský energetický úřad, který spadá pod ministerstvo energetiky.
Europoslanci dnes ve Štrasburku kritizovali projekt plynovodu Nord Stream 2, který podle nich může ohrozit evropskou solidaritu, vytváří napětí mezi zeměmi EU a zvyšuje závislost na ruském plynu. Řada z nich proto nevidí důvod, proč by měl být tento plán realizován a podporován ze strany současné osmadvacítky. Nord Stream 2 spočívá v rozšíření stávajícího plynovodu přivádějícího zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.
Evropa v dlouhodobém výhledu nemá alternativu vůči dodávkám zemního plynu z Ruska, tranzit suroviny přes Ukrajinu ale představuje riziko, řekl na Středoevropském plynárenském kongresu v Bratislavě předseda představenstva ruského plynárenského koncernu Gazprom Viktor Zubkov. Zároveň obhajoval rozšíření plynovodu Nord Stream po dně Baltského moře, proti kterému loni protestovalo několik členských států EU včetně Slovenska.
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom v prvním čtvrtletí zvýšila dodávky zemního plynu do Evropské unie a Turecka o 28,6 procenta na 44,4 miliardy krychlových metrů. Oznámila to agentura RIA Novosti. Evropská unie přitom usiluje o snížení závislosti na ruském plynu.
Česko jako předsednická země V4 zkoumá, jak se podařilo pokročit s plánem na propojení středoevropských trhů s plynem a jaké překážky mu brání. Dokončení severojižního plynového propojení a integrace trhů zůstává také jedním ze stěžejních témat česko-polské spolupráce, které přehlušuje třeba i částečné neshody nad rozšiřováním Nord Streamu.
„Některé kontroverzní otázky mohou mít hlubší kořeny, než se na první pohled může zdát, a jsou především témata polské vnitřní politiky,“ říká český velvyslanec v Polsku Jakub Karfík ke krokům nové polské vlády, které se dostaly do hledáčku Evropské komise. V rozhovoru s ním server EurActiv hovořil také o polském pohledu na migrační krizi nebo postoji k reformním požadavkům britského premiéra Camerona.
Konsorcium pro rozšíření plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa po dně Baltského moře musí svůj projekt účinněji vysvětlovat Evropské komisi a zmírňovat obavy z toho, že naruší energetickou bezpečnost Evropy. Řekl to dnes šéf rakouské společnosti OMV, která je členem konsorcia, sestaveného loni v září ruským Gazpromem. Proti projektu Nord Stream 2 se staví zejména země východní části Evropské unie, které poukazují na riziko zvýšení dominance Ruska na evropském trhu s plynem.
Ruský plynárenský koncern Gazprom očekává, že ceny ruského plynu v Evropské unii v letošním prvním čtvrtletí klesnou o více než třetinu a dostanou se na 180 dolarů za tisíc krychlových metrů. Současně ale varoval před krizí na trhu s plynem v případě, že Brusel neupraví svou energetickou politiku, kterou Gazprom označil za rozporuplnou.
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom loni zvýšila dodávky zemního plynu do Evropské unie a Turecka o osm procent na 159,4 miliardy krychlových metrů, a to díky poklesu těžby v Evropě. Evropská unie přitom usiluje o snížení závislosti na ruském plynu.