nove investice na slovensku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nove investice na slovensku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Umělá inteligence (AI) – respektive pokročilý algoritmus strojového učení – dobývá svět a pomalu začíná zasahovat do různých sfér lidských činností. Jednou z oblastí, kde AI ukazuje výrazný potenciál, jsou chatboti určení ke generování textu. Nejskloňovanějším chatovacím robotem posledních týdnů je jednoznačně ChatGPT od OpenAI. Jak funguje a kde najde uplatnění? Po banu, který technologii udělily úřady Itálie se mnozí také častěji ptají: Je umělá inteligence hrozba?
Diskuze českého státu s polskou skupinou Orlen Unipetrol na téma zvýšení výroby paliv zatím nevedly ke konkrétnímu výsledku. Z byznysového hlediska by tato dvacetimiliardová investice nedávala smysl, soudí šéf Unipetrolu Tomasz Wiatrak. Navíc se zdá, že středoevropský trh je stabilizovaný i z hlediska bezpečnosti. „Po rozšíření ropovodu TAL by měla být situace z hlediska bezpečnosti ještě optimističtější. Kdybych o této investici musel rozhodovat já sám, tak bych teď rozšíření výroby neinicioval,“ říká ...
Mezi dodavateli technologií pro české mobilní sítě by se v budoucnu měl objevit nový významný hráč. Přípravy na expanzi rozjel jihokorejský gigant Samsung, který je známý především jako největší výrobce chytrých telefonů, dlouhodobě ale strategicky investuje také do síťové komunikace. Zpozornět musí zejména Huawei, jemuž v tuzemských sítích hrozí zákaz a jehož roli by Korejci alespoň částečně mohli převzít.
Česká republika má svého honorárního konzula v Jižní Koreji. Stal se jím tamní miliardář a spolumajitel a výkonný ředitel společnosti Nexen Tire Ho-chan Kang, který má na naši zemi silné ekonomické vazby díky továrně na pneumatiky v Žatci. Tu Nexen otevřel v roce 2019 s tím, že do ní v následujících letech celkově investuje 22 miliard korun. CzechInvest přislíbil veřejnou podporu ve výši 3,6 miliardy.
Česko stále výrazně zaostává v počtu fotovoltaických zařízení na soukromých stavbách, a především na rodinných domech. V okolních státech kromě Slovenska se pokrytí solárními panely počítá na desítky procent. U nás jsou to pouze jednotky.
Politické a byznysové družení Česka s Tchaj-wanem má první konkrétní výsledky. Státem provozovaný fond rizikového kapitálu Taiwania Capital podle informací E15 dokončuje dvě investice do lokálních startupů. Půjde o transakce v řádu stovek milionů korun. Tchajwanci navazují na svoji první startupovou investici v regionu, kdy Taiwania Capital v lednu vedl investiční kolo ve výši 19 milionů dolarů do slovenské firmy Photoneo.
Private equity fond Central Europe Industry Partners II pořídil do svého portfolia již druhou firmu, když koupil 90procentní podíl ve společnosti Kosyka. Jihlavská firma se věnuje průmyslové výrobě kabelových svazků a konektorů pro výrobce strojů, medicínských přístrojů a dodavatelů v oboru automotive v Německu, Švýcarsku i v České republice.
Solární byznys v Česku zažívá svou renesanci. Díky štědré evropské dotační podpoře do něj poprvé vstupují velcí energetičtí hráči a zároveň se do země vracejí solární byznysmeni, kteří uspěli v zahraničí. K tomu všemu nový solární boom umožnil, aby do miliardové velikosti vyrostla celá řada dosud menších firem, ať už podnikají v oblasti střešní fotovoltaiky, nebo třeba distribuce solárních komponent. Magazín e15 přináší přehled společností, které budou v nové solární epoše hrát tu nejzásadnější roli.
Šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) dnes společně s několika dalšími poslanci, zástupci municipalit a vědeckých a vzdělávacích institucí vyráží na osmidenní cestu do Jižní Koreje a na Tchaj-wan. Představitele státu doprovodí početný zástup tuzemských podnikatelů. Cílem je využít přívětivých politických vztahů Česka a obou asijských zemí a rozšířit ekonomickou a obchodní spolupráci, mimo jiné v čipech.
Když americká automobilka Tesla v polovině ledna oznámila v branži takřka vzácné slevy, a to až o dvacet procent u klíčových modelů 3 a Y, donutila zlevňovat i konkurenci, čímž potěšila nejednoho úspory sčítajícího zájemce o stylový elektromobil. Zato prodávající pobouřila. Zatímco ti američtí přistoupili na snížení cen ojetých tesel až o osm tisíc dolarů, evropští s cenovými ústupky vyčkávají. Obchod s ojetými teslami se tak na evropských trzích téměř zastavil.