nove naleziste zemniho plynu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nove naleziste zemniho plynu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V uplynulých měsících jen málokterá komodita dokázala překonat cenový růst bitcoinu, který se od svého březnového minima pod pěti tisíci dolary přehoupl nad 40 tisíc dolarů. Chladné počasí v Asii, výpadky v dodávkách a zácpy v Panamském průplavu způsobily, že cena zkapalněného zemního plynu (LNG) vyletěla do stratosféry.
Turecko může brzy podstatně změnit svou pozici na mezinárodním trhu s plynem a posílit tak svou energetickou soběstačnost. Umožnit by to mělo vytěžování nového naleziště zemního plynu v Černém moři, které oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.
Lenka Klicperová a Markéta Kutilová patří k nejznámějším českým novinářkám. Společně vydaly již tři knihy a za svou tvorbu byly několikrát oceněny v soutěži Czech Press Photo. Válce v Sýrii se věnují více než pět let. Konflikt pomalu končí, ale stabilita regionu je v nedohlednu. Stále nejasná je i jeho příčina. Jakou má Sýrie budoucnost? A kam se válka přesunula?
Naděje na ekonomickou prosperitu i politické zklidnění, kterou přinesla série objevů nových nalezišť zemního plynu ve Středozemním moři v posledních dvanácti letech, bere za své. Optimisté očekávali, že vidina zisků z nerostného bohatství dotlačí státy východního Středomoří ke spolupráci. Pravý opak je pravdou. Evropa čelí ve svém sousedství velkým bezpečnostním hrozbám.
Moskva, Berlín, Ankara. Tyto tři metropole dělají starosti Američanům, kteří by rádi prorazili se svým zkapalněným plynem (LNG) na evropský trh. Metropole Ruska, Německa a Turecka by bylo možné označit za hlavní osu zastánců velkých plynovodů z východu. Proti nim stojí zájmy dovozců zkapalněného plynu nejen z USA, ale třeba také z Kataru nebo afrických států. A rusko-evropské plynovody nevyhovují ani zemím, které chtějí těžit surovinu z nových nalezišť ve Středomoří včetně například Izraele.
Prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching prostřednictvím telemostu zahájili provoz plynovodu Síla Sibiře, prvního mezi oběma státy. Podle Putina se tím strategická spolupráce obou zemí dostává na novou úroveň a zvýší do roku 2024 hodnotu vzájemného obchodu na 200 miliard dolarů (4,6 bilionu korun) ročně. Plynovod napojuje Čínu na sibiřská naleziště zemního plynu.
Boj o zákazníky probíhá na trhu dodavatelů energií někdy všemi různými způsoby. Stále se objevují dlouhodobé či automaticky prodlužované smlouvy, prostě ty, které jsou pro zákazníky nevýhodné. „Vrhá to stín na celý trh, náš byznys ale ukazuje, že dodávat energii lze i seriózně a transparentně,“ říká šéf sekce retailu MND Lukáš Pokrupa.
Největší ruská soukromá plynárenská společnost Novatek získala v aukci dvě plynárenská aktiva firmy Alrosa nabídkou 30,3 miliardy rublů (téměř 11 miliard korun). Nákupem aktiv se Novatek v poslední době snaží zvýšit zpomalující se tempo produkce zemního plynu a posílit svou ziskovost.
Po více než deseti letech Katar zrušil vlastní moratorium na novou těžbu z naleziště zemního plynu v Perském zálivu. Oznámila to společnost Qatar Petroleum. Pole, o které se Katar dělí s Íránem, je největší na světě.
Z největšího izraelského pole zemního plynu Leviathan by mohl do čtyř let vést podmořský plynovod do Turecka.