nove naleziste zemniho plynu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nove naleziste zemniho plynu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropské hledání náhrad za ruský zemní plyn by mohlo mít alespoň z části řešení takřka za humny. Východ Středozemního moře má velký potenciál pro rozvoj těžby, ambice v tomto směru mají především Izrael, Egypt a Kypr. Významné zvýšení produkce a vývozu lze ale čekat až v příštích letech. Plynová pole se navíc nacházejí v politicky nestabilní oblasti, izraelská naleziště jsou terčem vyhrůžek libanonského Hizballáhu. Kyperskou těžbu zase ohrožují spory s Tureckem.
Jako déjà vu se v běžné řeči označuje situace, kdy člověka přepadne svědivý pocit, že to, co zrovna vidí či prožívá, již minimálně jednou v životě okusil. Respektive se jedná o určité nutkání věřit, že daná situace není originální, ale představuje opakování něčeho minulého. A přesně takto si musí připadat každý alespoň částečný znalec historie při pohledu na současnou energetickou krizi, v níž se zoufalá Evropa snaží hledat volné zdroje po celém světě a, je-li to nutné, i vysoce přeplácet své konkurenty z ...
Švédská pobřežní služba vyslala ponorku k poškozeným plynovodům Nord Stream 1 a 2 s cílem odhalit příčiny výbuchů a následných úniků plynu. Západ patrně do důsledného vyšetření události nebude ukazovat na viníka. Chová se však, jako by ho už znal a hrozily by další sabotáže. Zejména severoevropské země se urychleně snaží zabezpečit svou energetickou infrastrukturu. Odborníci otevřeně hovoří o ruské hrozbě v Baltském moři, které se v posledních letech stalo významným energetickým uzlem.
Evropa je zneklidněna rekordy, na které se v některých zemích šplhají velkoobchodní ceny elektřiny. Nevyzpytatelné zůstávají ceny zemního plynu. Řada unijních představitelů proto hovoří o jejich zastropování a o tržních reformách. Nemají valnou naději, že se rychle podaří vyřešit samy příčiny potíží, kterých je celá řada. EU hledá nejen náhradu za ruský plyn, ale také za uhlí, což před blížící se zimou působí problémy hlavně Polsku. Ceny elektřiny žene vzhůru i pokračující odstávka francouzských reaktorů. ...
Země Evropské unie sice ještě dolaďují sankce na ruskou ropu, produkce suroviny v těžební zemi i bez nich od začátku války na Ukrajině významně klesla. Ruské společnosti mají problémy ropu prodat, a především těžební gigant Rosněfť na politiku Kremlu doplácí. Vážné potíže má i významný producent zkapalněného plynu Novatek, který bude mít problémy dokončit svůj nový projekt na dálném severu.
Fakta už známe: Evropská komise navrhla své dosud nejtvrdší sankce proti Rusku včetně postupného ropného embarga jako součást šestého kola odvetných opatření po invazi Moskvy na Ukrajinu. Bude ale embargo efektivní? Aby mělo zamýšlený účinek, Evropa se bude muset změnit.
Minulý týden v pátek se belgická vláda po letech sterilních ideologických a někdy až surrealistických debat rozhodla prodloužit provoz dvou nejmladších z celkem sedmi jaderných bloků o 10 let. Mění se tak zákon o ukončení provozu jaderných elektráren z roku 2003, přijatý za docela jiných podmínek, ale již tehdy ideologicky motivovaný. Oficiálním odůvodněním je současná krize, ohledy na energetickou bezpečnost a úsilí snížit závislost na dovozu ruského plynu. Je to jeden příklad za všechny – před dilematem ...
Stále není jasné, jestli ruský prezident Vladimir Putin chystá útok na Ukrajinu. Jisté však je, že týdny spekulací o ofenzivě přiměly Evropu k usilovnému hledání alternativních zdrojů zemního plynu. Částečnou náhradu za ruskou surovinu by mohly poskytnout Katar a Ázerbájdžán. Větší objemy by však byly schopné poskytnout až během příštích let, navíc by si rády zajistily stabilní odběr dlouhodobými kontrakty. Krizové zásobování starého kontinentu LNG by si zřejmě vyžádalo koordinovanou akci pod taktovkou ...
Vysoké ceny zemního plynu v Evropě v závěru roku nahrály americkému exportu zkapalněné suroviny. Spojené státy se v prosinci poprvé staly světovou jedničkou ve vývozu LNG. V příštích letech budou o tuto pozici soupeřit s Katarem, který připravuje rozsáhlý projekt rozšíření mořského naleziště Severní pole.
V Severním moři u britského pobřeží začala v těchto týdnech těžba dvou nových zdrojů zemního plynu a přinejmenším další dva zdroje by měly být zprovozněny do konce roku. Království si od nich slibuje alespoň částečnou úlevu v době vysokých cen plynu a elektřiny. Vzhledem ke klimatické debatě však nemá těžba surovin na severozápadě Evropy jasnou budoucnost. Zato v oblasti východního Středomoří na ni hledí jako na příležitost k přechodu k zelené ekonomice.