nove projekty airbus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nove projekty airbus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropská unie plánuje vytvořit nový systém hodnocení letů a letadel podle jejich uhlíkové stopy. Letadla i lety by tak měly mít svou ekoznačku podobnou té, jakou mají domácí spotřebiče. Informuje o tom německý týdeník Welt am Sonntag. Evropská agentura pro bezpečnost letectví vypsala výběrové řízení na vypracování klasifikačního systému.
Společnost De Havilland Canada letos přeruší výrobu svého turbovrtulového dopravního letounu Dash 8-400. Není přitom jasné, kdy by mohla být produkce obnovena. Dopravci, kteří by měli zájem o vrtulové letouny, vhodné především na kratší tratě, tak nebudou mít na výběr. Na dlouhodobě se zužujícím trhu totiž zůstanou jen letouny ATR, které vyrábí skupina Airbus.
Kalifornský startup ZeroAvia vyvíjí technologii vodíkového pohonu pro letectví a slibuje bezemisní lety. Nyní získává 21,4 milionu dolarů (přes 450 milionů korun), mezi investory jsou fond Billa Gatese, Amazon, British Airways či Shell.
Skupina Omnipol byla v minulosti ryze vývozní firmou, ale postupně do sebe začala integrovat výrobní podniky. Teď právě dokončuje převzetí 49procentního podílu v letecké továrně Aero Vodochody. Strategii změnila kvůli vrtkavosti zahraničního trhu. „Abychom venku dokázali konkurovat, musíme být unikátní. Zaměřujeme se proto na investice do výrobních podniků obranného průmyslu. Hlavně do elektroniky a letectví,“ říká šéf Omnipolu Jiří Podpěra.
Podnikatel, investor a miliardář. Jeden z nejúspěšnějších v Silicon Valley, zároveň s tím je však obestřen mnohými kontroverzemi a často neotřelými názory. Peter Thiel, seznamte se.
Evropský letecký výrobce Airbus zveřejnil tři nové koncepty zcela bezemisních letadel označovaných ZEROe. Chce se tak stát průkopníkem v oblasti dekarbonizace letectví. Věří, že první modely by se mohly dostat na oblohu v roce 2035. Funkčnost konceptů hodlá otestovat v následujících letech.
Sky Drive se stala první japonskou společností, která otestovala létající automobil s člověkem na palubě. Pochlubila se tím v tiskové zprávě. Zveřejnila i video, ve kterém se stroj vznesl do dvoumetrové výšky a kroužil ve vzduchu téměř tři minuty. Japonsko se tím zařadilo po bok hrstky zemí, jimž se to podařilo.
Aerolinky si sáhly na dno a ty, které krizi přežily, postupně překreslují mapu leteckých spojení. „Nebe je stále volnější, pro dopravce je dnes jednodušší měnit, odkud kam budou létat. Celá mapa se buduje znova, říká odborník na oblast letectví Petr Kováč ze společnosti EY.“
Příští měsíc dodá koncern Airbus první nové letouny A-330 MRTT upravené na tankery pro stíhačky a další vojenské stroje. Belgie, Německo, Norsko, Nizozemsko, Lucembursko a také Česko objednaly dohromady osm těchto speciálů pro doplňování paliva za letu. Kdyby se česká, belgická nebo nizozemská armáda rozhodly pro samostatný postup, počáteční investice i provozní náklady by pro ně byly příliš vysoké.
Na letecký průmysl koronavirová krize dopadla nejdříve a s největší silou. Vodochodské Aero v současné situaci ale těží z toho, že se jeho obranný byznys krize bezprostředně úplně nedotýká. „Nejlepší formou nepřímé státní pomoci bude, pokud vláda bude pokračovat v obchodech s průmyslem,“ říká šéf Aera Dieter John.