novela insolvenčního zákona - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu novela insolvenčního zákona, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Statutární orgán obchodní korporace má zákonnou povinnost jednat s péčí řádného hospodáře. Pokud tuto povinnost poruší takovým způsobem, že přispěje k insolvenci své společnosti, může být postižen majetkovými sankcemi. Co v této oblasti změnila tzv. velká novela zákona o obchodních korporacích?
Babišův kabinet minulý týden schválil návrh zákona, který by měl zkrátit délku nových oddlužení pro všechny fyzické osoby na tři roky. Tříletý režim oddlužení by mohl platit v insolvenčních řízeních zahájených po 1. červenci 2021.
Zbavit se dluhů by mělo být od poloviny příštího roku snazší jak pro živnostníky, tak pro běžné spotřebitele. Vláda v pondělí nečekaně schválila novelu insolvenčního zákona, která po roce a půl opět významně zjednodušuje podmínky pro osobní bankrot. Proces oddlužení se má zkrátit z pěti let na tři roky a odpadá podmínka zaplacení alespoň části pohledávek. Návrh musejí ještě schválit poslanci a senátoři.
Kvůli dopadům mimořádných opatření v ekonomice na firmy připravuje kabinet sadu dalších úprav insolvenčního práva. Firmy na sebe nebudou muset podávat dlužnické insolvenční návrhy až do poloviny příštího roku. O mimořádnou ochranu před věřiteli budou moci podniky požádat rovněž do půlky roku 2021. Návrh ministerstva spravedlnosti vláda zveřejnila v knihovně připravované legislativy.
Jednou z novinek, kterou přináší novela zákona o obchodních korporacích s účinností od ledna příštího roku, je úprava pravidel pro rozdělování zisku.
Dočasné insolvenční prázdniny přinesl zákon přijatý ve stavu legislativní nouze – tzv. Lex Covid Justice. Podle tohoto zákona není až do 31. srpna možné podat věřitelský insolvenční návrh. K podanému návrhu by soud nepřihlížel. Od počátku září to bude ale opět možné.
Do dluhové pasti šlo během koronavirové krize spadnout snadno. Začíná to ztrátou zaměstnání, zjištěním, že nejsou úspory, půjčkami na základní potřeby a na splacení předchozích úvěrů, pokračuje to neschopností splácet a v nejhorším případě několikátou exekucí. Katastrofické scénáře, před kterými odborníci varovali na jaře, se nicméně zatím nenaplnily. Počet nových exekucí a osobních bankrotů naopak bylo méně. Na podzim však doběhnou poslední vládní záchranná opatření a odborníci čekají zlom.
Tři měsíce po sobě se počet vyhlášených osobních bankrotů pohybuje mezi třinácti až patnácti sty, což je o zhruba třetinu méně než loni. Mezi 600 až 650 měsíčně pak osciluje množství insolvencí u podnikajících fyzických osob. I v tomto případě je pokles oproti minulému roku třicetiprocentní. Naopak zkrachovalých firem výrazně neubylo, je jich kolem pěti desítek měsíčně. Plyne to ze statistik Czech Credit Bureau.
Exekutorská komora, neziskové organizace, vládní ČSSD a většina opozičních stran usiluje o zavedení teritoriality exekutorů. Jde o to, aby exekuce byly přidělovány nezávislými soudy rotačním systémem. Nyní si exekutory vybírají věřitelé. „Tento systém fungující dvacet let koncentruje osmdesát procent všech pohledávek mezi několik exekučních úřadů. Výběr exekutorů je neprůhledný,“ kritizuje současný stav exekutor a mluvčí Platformy za teritorialitu Petr Kučera. O změnu exekučního řádu má středu 10. června ...
Koronavirové krize zdržela přípravu dlouho odkládaného zákona o dostupném bydlení, na kterém pracuje ministerstvo pro místní rozvoj. Zákon, který má řešit bydlení pro samoživitele nebo důchodce či rozvoj družstevního bydlení, půjde místo v prosinci na vládu až příští rok na jaře. Vzhledem ke sněmovním volbám na podzim tak nejspíš padne pod stůl. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) proto chystá vlastní návrh.