novela zákona o eet - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu novela zákona o eet, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Poslanec ANO a bývalý premiér Andrej Babiš kandiduje na prezidenta. Sázkové kanceláře a průzkumy jej před prvním kolem vedle Danuše Nerudové a Petra Pavla řadily k největším k favoritům pro lednové prezidentské volby. Výsledky prvního kola to potvrdily. Andrej Babiš se v druhém kole prezidentské volby střetne s Petrem Pavlem.
Začátek každého roku přináší řadu změn. Z hlediska daňových povinností tomu není jinak. Daňové novinky platné se začátkem roku se týkají kupříkladu paušální daně a limitů DPH. Od začátku roku 2023 se tak změnil limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty. Limit se výšil z jednoho milionu na dva. Stejně tak platí nová hranice pro přihlášení k paušální dani, ta se nyní dělí na tři příjmová pásma.
Nový rok přináší řadu důležitých a dlouho očekávaných legislativních změn, které dopadnou na podnikatele. Některé z těchto novinek přicházejí opožděně, jiné jsou v podobě schválené parlamentem spíše politickým manifestem než opatřením, které může pomoci vyřešit strukturální zadlužení českého státu.
Pravicová vláda Petra Fialy (ODS) šla před rokem do svého volebního období s tím, že chce ulevit podnikatelům a firmám. Válka na Ukrajině a následná energetická a inflační krize však zasáhly státní kasu natolik, že vedle slibovaného snižování administrativní zátěže musela vláda najít i nové příjmy. A z daní to jde nejlépe.
Pod několik novel zákona připojil svůj podpis v pátek 16. prosince prezident Miloš Zeman. Od ledna se tak například zvýší přídavky na dítě o 200 korun na 830 až 1580 korun měsíčně. Končí také elektronická evidence tržeb (EET) a ruší se automatické zakládání datových schránek občanům.
Elektronická evidence tržeb (EET) ke konci letošního roku zřejmě skončí. Počítá s tím návrh ministerstva financí, který schválila vláda. Zrušení EET má současná vláda Petra Fialy (ODS) v programovém prohlášení.
Elektronická evidence tržeb stojí už třetím rokem. Povinnost pro restaurace, hotely a obchody přerušila kvůli epidemii covidu na jaře 2020 vláda Andreje Babiše (ANO). Přitom právě v tomto roce chtěla spustit 3. a 4. vlnu EET. Rozšíření se mělo vztahovat na 300 tisíc živností včetně řemeslníků a také na praktické lékaře nebo advokáty. O elektronických pokladnách má už v březnu či v dubnu rozhodnout kabinet Petra Fialy (ODS).
Legislativní hity minulého volebního období, které by zasáhly velké i menší firmy, vyřadila vláda ze seznamu norem projednávaných Poslaneckou sněmovnou. Definitivně tak skončila v koši například obsáhlá předloha o hromadných žalobách zástupců spotřebitelů v jednom soudním řízení, kterou kritizovaly svazy zaměstnavatelů. Bez šance na přijetí je i novela krizového zákona, tedy postihy právnických osob za porušování protiepidemických opatření.
Vláda možná zmírní svůj závazek nadobro skoncovat s elektronickou evidencí tržeb, kterou jako tehdejší ministr financí zavedl od prosince 2016 Andrej Babiš (ANO). Zánik on-line pokladen, které umožňují Finanční správě sledovat platby v restauracích, hotelech a v obchodech, slibovali především občanští demokraté a TOP 09. Hospodářská komora začala požadovat zachování systému na dobrovolné bázi. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ústupek zvažuje, rozhodne do dvou měsíců.
Prioritami vlády Petra Fialy (ODS) jsou stabilizace veřejných financí, orientace na EU a NATO nebo penzijní reforma, vyplývá z preambule programového prohlášení. Mezi klíčové oblasti řadí vláda také vzdělávání, podporu svobodného trhu, životní prostředí, bydlení, digitalizaci či vědu a výzkum. Zaměří se i na modernizaci státní správy a chce se postarat o zlepšení politické kultury.