novodobá hedvábná stezka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu novodobá hedvábná stezka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Značná část bývalého Rakouska-Uherska se stala základnou pro čínské technologické firmy, které z Rakouska, a zejména z Maďarska vedou aktivity ve zbytku Evropy včetně Česka. Podle zástupců čínských podniků, s nimiž deník E15 hovořil ve Vídni a v Budapešti, je to díky údajné strategické politické poloze. Rakousko a Maďarsko patří mezi několik málo zemí Evropské unie, které vůči Číně nevystupují a snaží se s ní nadále udržovat dobré vztahy.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Pandemie koronaviru uzavřela mezistátní hranice, brání pohybu zboží i služeb a dodává argumentační munici politickým jestřábům, kteří stáli za rozpoutáním obchodních válek. Nejspíš bude přibývat zastánců teorie, podle níž už dříve skončila éra globalizace a nyní žijeme v době deglobalizace. Nebo přinejmenším výrazného zpomalování globalizace, kterou nizozemský analytik nadnárodních trendů Adjiedj Bakas označil před pěti lety slovem „slowbalisation“.
Čína se po tisíciletí snažila okouzlit a zlákat své protivníky, nikoliv je porážet silou zbraní. Tak charakterizoval ambice říše středu ve vztahu k okolnímu světu přední analytik mezinárodních vztahů Henry Kissinger ve své knize Uspořádání světa.
Prezident Miloš Zeman na závěr své návštěvy Číny prohlásil, že má z cesty velmi dobrý pocit, protože obě země pokročily v konkrétních projektech ekonomické spolupráce. Po tiskové konferenci s českými novináři v Šanghaji prezident odletěl zpět do České republiky.
Prezident Miloš Zeman se v Šanghaji sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Přijal přitom od Sia další pozvání do Číny na duben 2019 na summit o novodobé Hedvábné stezce, která má spojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury.
Spojené státy kvůli podezření z rozsáhlého uplácení představitelů Čadu a Ugandy zadržely někdejšího vysokého hongkongského činitele Patricka Ho Čch'-pchinga, který nyní působí jako generální tajemník nevládního výboru China Energy Fund Committee (CEFC). Výbor CEFC je označován za nadaci soukromého čínského konglomerátu CEFC China Energy, který ho také plně financuje. Tato korporace mimo jiné učinila značné investice v České republice a předseda představenstva firmy Jie Ťien-ming je čestným poradcem českého...
Delegáti končícího sjezdu Komunistické strany Číny dnes schválili zařazení ideologie prezidenta a stranického šéfa Si Ťin-pchinga do stanov strany. Si tak značně upevnil svou moc, neboť ideologie žádného jiného vůdce během jeho úřadování s výjimkou Mao Ce-tunga do stanov zahrnuta nebyla.
Při návštěvě českého prezidenta v říši draka se jednalo o více než 20 česko-čínských projektech. Podle agentury CzechInvest mohou z Číny do Česka přitéct nové investice ve výši 60 miliard korun.
Novodobá Hedvábná stezka, spojující Čínu s velkou částí Asie, Evropy a Afriky, nebude postavena na ideologických základech, ale bude otevřená a přístupná pro všechny. Čínský prezident Si Ťin-pching to řekl na závěr dvoudenní mezinárodní konference o budování stezky, jíž se zúčastnili představitelé 29 států, včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Příští summit o nové Hedvábné stezce se uskuteční v roce 2019, prohlásil čínský prezident.